Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Strålande mästerskap i Granberget

/
  • Slalomlöfte. Caroline Eklund, Åkerö, var näst snabbast av alla slagen med endast en hundradels sekund av två år äldre Hanna Lindberg, Åkerö

Annons

Det blev en underbar slalomdag på onsdagen. Solen flödade och backen bjöd på ett fullt godkänt underlag. 129 ungdomar från förskolan upp till och med årskurs 9 samlades för att tävla i storslalom. Elever fanns representerade från alla kommunens skolor utom Djura.

Alla tävlande avverkade två åk av vilka det snabbaste räknades. Trots att Sammilsdal segrade i fem klasser och Åkerö i fyra så segrade skolan söder om Leksandsbron sammanlagt. Den tionde klassegraren heter Siljansnäs skola och det var förstaklassaren Rasmus Leman som vann på tiden 32,90 sekunder.

Resultat från skolmästerskapen i storslalom i Granberget onsdagen 21 mars:

Flickor Åk F-1

1 Lovisa Eklund F Sammilsdal 29,07

2 Emma-Lisa Nilsson 1 Sammilsdal 30,32

3 Phoebe Crookes F-1 Åkerö 39,55

4 Sofia Gunnarsson 1 Siljansnäs 41,52

5 Stina Hasselkrans 1 Siljansnäs 43,29

6 Ella Ström F Insjön 43,63

7 Hanna Jobs F-1 Sammilsdal 45,63

8 Hanna Ingvarsson F-1 Sammilsdal 52,00

9 Linnea Thomasson F-1 Sammilsdal 57,31

Pojkar Åk F -1

1 Rasmus Leman 1 Siljansnäs 32,90

2 Anders Liljegren F Åkerö 34,13

3 Olle Strandell F-1 Sammilsdal37,23

4 Linus Nokelainen 1 Tällberg 40,35

5 Dominiqe Schulze F Insjön 40,38

6 Dennis Matsson 1 Åkerö 40,95

7 Hugo Nokelainen F-1 Tällberg 41,19

8 Nils Abrahamsson 1 Gärde 41,93

9 Samuel Nordkvist F-1 Sammilsdal 41,96

10 Oskar Gudmundsson 1 Åkerö 42,36

11 Emil Eriksson F Siljansnäs 42,42

Flickor Åk 2-3

1 Linnea Carlsson 3 Sammilsdal 28,22

2 Cajsa Ek 3 Tällberg 28,56

3 Eveline Olsson 3 Åkerö 30,75

4 Patricia Höglund 3 Tällberg 33,79

5 Linnea Jokiniemi 3 Åkerö 35,50

6 Nora Thiis 3 Sammilsdal 35,94

7 Suzan Kaba 3 Åkerö 36,53

8 Ebba Fällbom 2 Gärde 37,29

9 Caroline Halvarsson 3 Åkerö 39,36

10 Linnea Wigström 3 Insjön 39,66

11 Emma Magnström 3 Åkerö 40,71

12 Emilia Larsson-Bond 3 Tällberg 41,08

13 Amanda Nilsson 2 Siljansnäs 42,61

14 Ebba Axelsson 2 Åkerö 44,15

15 Linnea Hedlund 2 Ullvi 45,20

16 Josefin Thomasson 2 Sammilsdal 49,36

17 Emma Sjölander 2 Siljansnäs 53,95

Pojkar Åk 2-3

1 Daniel Matspers 3 Sammilsdal 24,60

2 Calle Lemon 2 Åkerö 32,07

3 Harald Hilding 2 Åkerö 33,55

4 Carl Jons 3 Siljansnäs 34,40

5 Hampus Leman 2 Siljansnäs 38,89

6 Elias Back 3 Insjön 42,48

7 Per Bond 3 Sjugare 42,52

8 Arvid Abrahamsson 2 Gärde 42,92

9 Oskar Ericsson 2 Åkerö 43,28

10 Emil Jobs 2 Sammilsdal 46,79

11 Jonathan Björk 2 Åkerö 47,12

Flickor Åk 4-5

1 Amanda Åkesson Jansson 5 Åkerö 23,87

2 Marina Hedlund 4 Åkerö 24,67

3 Maja Lindh 5 Åkerö 24,90

4 Linn Ljungemo 5 Insjön 25,41

5 Ellinoré Hallén 5 Åkerö 29,35

6 Lovisa Eriksson 4 Sammilsdal 32,06

7 Anni Liljegren 4 Åkerö 32,09

8 Frida Rydell 5 Åkerö 33,66

9 Jenny Magnström 5 Åkerö 34,46

10 Emelie Mattsson 4 Åkerö 34,88

11 Lisa Land 4 Gärde 35,76

12 Ulrika Asplund-Lindqvist 5 Siljansnäs 36,13

13 Amanda Bengtsar 4 Siljansnäs 36,15

14 Linnea Ndangoya 4 Siljansnäs 36,69

15 Karin Tägtström 5 Åkerö 37,18

15 Louise Jons 4 Siljansnäs 37,18

17 Ida Söderholm 4 Insjön 37,21

18 Wendela Bergkvist 4 Insjön 37,58

19 Christine Hall 5 Åkerö 37,63

20 Ellen Ottosson 5 Ullvi 37,64

21 Lisa Lindström 5 Åkerö 39,24

22 Christine Hansson 4 Siljansnäs 39,99

23 Julia Olsson-Ström 5 Tällberg 42,06

Pojkar Åk 4 -5

1 Erik Rapp 4 Sammilsdal 24,24

2 Oskar Stors 5 Sjugare 24,57

3 Simon Eriksson 5 Siljansnäs 25,15

4 Gustaf Halvarsson 5 Sammilsdal 26,28

5 Simon Johansson 5 Åkerö 26,80

6 Anton Siljeström 5 Sammilsdal 30,95

7 Mikael Johansson 5 Siljansnäs 31,03

8 Sven Holmats 4 Sammilsdal 32,37

9 Gustav Wiederkehr 5 Sammilsdal 33,86

10 Axel Wattberg 5 Åkerö 34,18

11 Mattias Lindberg 5 Siljansnäs 35,46

12 Erik Bond 5 Sjugare 36,33

13 Albert Bergström 5 Siljansnäs 36,47

14 Philip Nygårdh 5 Åkerö 36,50

15 Ludvig Baekkelund 5 Sammilsdal 37,85

16 Max Holmberg 4 Åkerö 39,07

17 Stefan Eikman 4 Åkerö 39,77

18 Linus Holmberg 4 Åkerö 40,40

19 Mattias Vik 4 Åkerö 40,59

20 Anders Niss 4 Åkerö 40,63

21 Jakob Syrén 4 Sammilsdal 41,80

22 Erik Halvarsson 5 Åkerö 43,02

23 Martin Kaba 5 Åkerö 43,79

24 Jonathan Holmgren 4 Åkerö 58,75

Flickor Åk 6-7

1 Caroline Eklund 6 Åkerö 22,96

2 Isabella Thunell 7 Insjön 25,97

3 Mathilda Strid 7 Sammilsdal 26,34

4 Malin Backman 6 Ullvi 26,79

5 Emelie Hammarbäck 7 Åkerö 26,85

6 Jasmine Willén 6 Tällberg 29,28

7 Madeleine Peltomaa 6 Åkerö 29,42

8 Emma Tegth-Nordin 6 Ullvi 33,63

9 Johanna Lagus 6 Sammilsdal 35,66

10 Celinne Hansson 6 Siljansnäs 36,57

11 Johanna Forsberg 6 Siljansnäs 36,72

12 Linnea Olhans 6 Åkerö 46,00

Pojkar Åk 6-7

1 Andreas Wikström Matspers 7 Sammilsdal 22,98

2 Victor Stors 7 Sammilsdal 23,14

3 Nils Erkers 7 Sammilsdal 23,29

4 Jonas Bengtsson 7 Åkerö24,17

5 Järk Backlund 6 Sammilsdal25,51

6 Karl Trum 6 Åkerö 32,30

7 Mathias Åberg 7 Sammilsdal 33,03

8 Karl-Henrik Lindeström 7 Åkerö 33,43

9 Aron Thiis 7 Sammilsdal 33,48

10 Måns Engberg 6 Åkerö 33,52

11 Ove Bond 7 Sammilsdal 42,12

Flickor Åk 8-9

1Hanna Lindberg9Åkerö22,95

2Sandra Hammarbäck8Åkerö23,31

Pojkar Åk 8-9

1 Petter Martinsson 9 Åkerö 25,76

2 Erik Arons 9 Sammilsdal 29,57

3 Rasmus Winther 9 Sammilsdal 33,63

4 Johan Kluck 9 Åkerö 34,14

5 Filip Bergström 9 Åkerö 35,32

6 Martin Hedlund 9 Åkerö 35,99

7 Kim Agge 9 Åkerö 36,28

8 Felix Fernström 9 Sammilsdal 36,38

9 Anders Johansson 9 Sammilsdal 36,97

Mer läsning

Annons