Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

INSÄNDARE: Vi behöver att polisen hälsar på i vår by – och stoppar rattfyllan

Annons

Hur långt har det gått när en by har blivit ett laglöst land? När människor väljer att sätta sig bakom ratten när man inte ens kan gå eller stå rakt. När ska polisen ta detta på allvar? När en familj blir av med ett av sina barn, kanske det enda barn de har?

När en mamma eller pappa dör och barnen blir föräldralösa eller den man älskar och lever sitt liv med dör på grund av att en människa väljer att sätta sig i bilen full, och sen ger sig ut på byn och kör. Dessa personer kanske inte ens har körkortet kvar men väljer ändå att sätta sig i bilen.

Vi behöver att polisen kommer och hälsar på i vår by. Inte svarar att det inte finns någon patrull och att man ska återkomma nästa gång man ser att någon kör full. Då är det försent.

Och var är enskilda människors ansvar i detta? Hur många skulle gå fram och ta nyckeln från den som är påverkad som sätter sig bakom ratten? Det vore trevligt att se polisen mer här i Älvdalen. Innan det är försent!

Rädd och arg förälder

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv insändare

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv insändare

Mer läsning

Annons