Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Borlänge TK har arrangerat regionmästerskap

Borlänge Tennisklubb har arrangerat regionmästerskap. 88 spelare kom till start.

Annons

Under tre dagar har matcherna avlöst varandra i Borlänge tennishall.

Regionmästerskapet, som omfattar Dalarna, Gästrikland, Uppland och Västmanland, samlade 88 spelare.

Det är en av tennisklubbens största tävlingar i år.

I klassen FD16 toppade Linnea Ludén, Alma Sundström, Lisa Lundström och Lova Lindström. Foto: Larissa Karlsson.

Ett tag fanns viss oro för att tävlingen inte skulle kunna genomföras planenligt.

Detta på grund av stora snömängder på tennishallens tak. Hallen hölls också stängd under några dagar.

Mer läsning: "De har skottat som galningar"

Men det ordnade sig, och snön kom bort.

Kaja Kosmac och Isabell Ek i klassen FD12. Foto: Larissa Karlsson.

Bland hemmaspelarna noterades en andra plats i FD16, genom Linnea Ludén som spelade med Alma Sundström, Falu TK.

Nästa stora tennishändelse i Borlänge är klubbens egen tävling – Borlänge Outdoor.

En utomhustävling med poolspel i alla klasser.

Borlänge Outdoor arrangeras i början av juni.

Johan Jansson  och Hans Edström i HS50. Foto: Larissa Karlsson.

Resultat RM i Borlänge 2018:

HS 1-a Nils Larsson Regnström UTK 2-a Daniel Gustafsson Borlänge TK.

HS 50 1-a Johan Jansson Hallstahammar TK 2-a Hans Edström Domnarvets TK.

HS 70 1-a Kjell Sahlin Västerås-Fridnäs TK 2-a Ove Karlsson Domnarvets TK.

Ove Karlsson och Olle Lind i klassen HS70. Foto: Larissa Karlsson.

PS 10 1-a Edmond Strand Gefle TK 2-a Aron Svensson Västerås-Fridnäs TK.

PS 12A 1-a William Nyman Bålsta TK 2-a Jean-Artuth  Strand Gefle TK.

PS 12B 1-a Gustav Linder Västerås-Fridnäs TK 2-a Anders Öhrvik USIF.

PS 12C 1-a Ted Johansson UTK 2-a Liam Ljungstedt Melin Falu TK.

FS 12A 1-a Kaja Kosmac Falu TK 2-a Isabella Törnhardt Sigtuna TK.

FS 12B 1-a Wendella Skarp Mora TK 2-a Joanna Wikner UTK.

FD 12 1-a Kaja Kosmac/Isabell Ek Falu TK/Västerås-Fridnäs TK 2-a Nicol Kindblom/Isabella Törnhardt Västerås-Fridnäs TK/Sigtuna TK.

Aron Svensson och Edmond Strand i klassen PS10. Foto: Larissa Karlsson.

PS 14 1-a Ludvig Norrgårds Falu TK 2-a William Von Pongrcz USIF.

FS 14 1-a Tilde Jagare Gefle TK 2-a Klara Sundström Norrtälje TK.

FD 14 1-a Cornelia Käck/Klara Sundström Sigtuna TK/norrtälje TK 2-a Heidi Laine/Cornelia Skarp USIF/Mora TK.

FS 16 1-a Lova Lindström Hallstahammar TK 2-a Lisa Lundström Gefle TK.

FD 16 1-a Lova Lindström/Lisa Lundström Hallstahammar TK/Gefle TK 2-a Linnea Luden/Alma Sundström-Piro Borlänge TK/Falu TK.

Mer läsning

Annons