Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Anmälan mot samfällighets-förening avskrivs

Annons

Karl-Erik Eriksson har till åklagarkammaren i Falun, den 17 maj, anmält styrelseledamöterna för Evertsbergs skifteslagssamfällighetsförening för att de, i strid mot stadgarna, utbetalat sammanlagt 65038 kronor till fyra olika mottagare.

Anmälan har nu avskrivits.

Vid gransking av föreningens stadgar har nämligen konstaterats att det finns stort utrymme för olika tolkningar. Föreningens revisor fann ingen anledning till kritik och föreslog stämman att styrelsen skulle beviljas ansvarsfrihet, vilket så även skedde.

Det saknas förutsättningar att kunna styrka brott varför förundersökning inte inleds. Inte heller de civilrättsliga prövningar som skett efter föreningsstämman 2006 föranleder någon annan bedömning. Samråd har även skett med vice chefsåklagare Patrik Säflund, skriver åklagare P-G Persson som handlagt ärendet.

STEN WIDELL

Mer läsning

Annons