Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

35 000 kronor till ridklubben

Annons

Gagnefs ridklubb har fått 35 000 kronor från Handslaget till ett projekt som ska öka sammanhållningen samt utveckla tävlandet för klubben.

Ansvariga för projektet, som omfattar träningar med såväl klubbens som andra tränare, är tränarna Åsa Lindberg, hoppning, Carina Hedin, dressyr samt instruktören Marit Larsjos.

Den här helgen kommer John Hickey, som tävlar internationellt för Irland, till ridhuset i Mockfjärd. Den 24-25 februari besöks klubben av Leena Lundin, B-tränare i dressyr, och den 10 mars håller Lotta Yttergren föredrag om sammanhållning och om att prestera med glädje.

-Vi arbetar också med att knyta till oss en föreläsare som kan tala om vikten av hälsa och kost samt en veterinär som berättar om bland annat vikten av att hästen är i god form och vad som händer i kroppen på hästen vid ansträngning, berättar klubbens ordförande, Elisabeth Greze.

KENT OLSSON

Mer läsning

Annons