Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Capello fick sparken i Madrid

Annons

Italienaren Fabio Capello förde för mindre än två veckor sedan Real Madrid till ligatiteln i Spanien.

Han fick inte fira länge _ på torsdagen fick den 61-årige tränaren sparken.

Capello hade två år kvar på kontraktet och hade just lyckats bärga klubbens första ligaguld på fyra år. Ändå blev han den sjunde tränaren på fyra år att lämna det 30-faldiga mästarlaget.

På hemmastadion Santiago Bernabeu räcker det nämligen inte att vinna, det måste göras med stil också. Kritiken har varit högljudd mot italienarens taktiska, mer återhållsamma, fotbollsfilosofi. När Capello kom sommaren 2006 införde han hårdare disciplin _ vilket fick stjärnglansen hos "los galacticos" att falna en aning.

Mijatovic om avskedsbeslutet som togs av en enig klubbstyrelse.

Den förre Realanfallaren fick medhåll av klubbens president Ramon Calderon:

Capello har tagit två ligaguld med Real Madrid (första 1997) och fem titlar i italienska ligan med Milan och Roma (plus två fråntagna med Juventus). En meritlista som gör att han knappast behöver stå arbetslös länge, när han återvänder från semestern.

Det är ännu oklart vem som tar över tränarposten i Real Madrid. En av de hetaste kandidaterna är tysken och förre Realspelaren Bernd Schuster, som nyligen ledde överraskningen Getafe till final i spanska cupen.

TT

Mer läsning

Annons