TV: Se intervjun med polisens presstalesman Stefan Dangardt:
På torsdagseftermiddagen gick politikern Patrik Liljeglöd, gruppledare för Vänsterpartiet i Falun, ut med att han i somras blev hotad med kniv och våldtagen.
LÄS ÄVEN: Politikern Patrik Liljeglöd angripen med kniv och våldtagen – "Tydlig koppling till politiken"
En förundersökning pågår.
Polisens presstalesman Stefan Dangardt säger att man hållit en del förhör och undersökt brottsplatsen.
– Vi har säkrat en del spår som vi har skickat på analys till Nationellt forensiskt centrum, säger Stefan Dangardt.
Man väntar nu på analysresultaten, vilket Dangardt hoppas ska leda polisen närmare en misstänkt gärningsman.
Utreds det här som ett hatbrott?
– Visar sig det sig att motivet är den här målsägandens politiska tillhörighet är det självklart ett hatbrott.
Ett hatbrott är ingen brottsrubricering, utan ett samlingsbegrepp för flera olika brott där hat är ett tydligt motiv, vilket kan ge straffskärpning.
Hatbrott kan bland annat avse hot mot förtroendevalda, hets mot folkgrupp eller olaga diskriminering.
Patrik Liljeglöd är själv övertygad till att brottet han utsattes för har en tydlig koppling till hans politiska engagemang.
– Det i sig tycker jag indikerar på ett hatbrott, säger Stefan Dangardt.