Annons
Vidare till dt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Bengt Hallberg

Bengt Hallberg avled den 27 augusti.

Därmed förlorade Falupensionärernas bridgeklubb en hedersmedlem som alltsedan han kom till klubben år 1989 betytt mycket för klubbens verksamhet och utveckling.

Tillsammans med sin ständiga partner hustrun Gun utgjorde han ett föredöme för oss alla med sin kunskap och sin spelstil.

Bengt Hallberg var under några år klubbens ordförande, men framför allt gjorde han sin stora insats som ordförande i tävlingskommittén och ledare för ett flertal nybörjar- och fortsättningskurser i bridge.

Med sin stora pedagogiska förmåga lockade han genom dessa kurser många nya medlemmar till klubben, som senare vittnat om vad det betytt för dem att börja spela bridge och komma med i den fina gemenskapen i klubben.

För styrelen

Melvin Berglund

Barbro Lindberg

Gunilla Miller

Jan Norell

Annette Östlund