Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Årsmöte i Leksands Golfklubb

Leksands Golfklubb har hållit sitt årsmöte med närmare ett 40-tal medlemmar.

Annons

Klubbens ordförande Björn Aspling inledde årsmötet med en återblick på året som gått. Bland annat har antalet medlemmar ökat trots att några också lämnat klubben samt att klubbens ekonomi är god. Vid val av styrelse omvaldes Björn Aspling som ordförande på ett år. Emma Skyllberg och Ingemar Snis valdes som ledamöter på två år efter avgående Christer Pettersson och Anneli Oskarsson. Övriga styrelseledamöter är Marlene Sandberg-Andersson, Roland, Lång, Rolf Andersson och Oskar Stenback samt suppleanterna Per-Olov Lundgren och Karin Andersson. Klubbens greenkeeper Johan Robinsson berättade att fairways och greener klarat sig bra under vintern och ser en positiv utveckling av banan inför säsongsstarten.

Vill du berätta något om en tävling, match eller utövare?

Skriv en läsarartikel

Vill du berätta något om en tävling, match eller utövare?

Skriv en läsarartikel
Annons