Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Vi som vann i skol-DM i friidrott

Annons

Resultat skol-DM i friidrott.

Åk 4 flickor, 60 m: 1) Sara Östberg, Gruvrisskolan 9,44, 2) Sofie Knutsson, Nyhedsskolan 9,56, 3) Fanny Halvarsson, Enbacka skola 9,71.

800 m: 1) Ida Östberg, Djuråsskolan 2.53,1, 2) Hanna Gråhns, Gussarvsskolan 2.54,7, 3) Tove Alexandersson, Skräddarbacksskolan 2.55,1.

Höjd: 1) Fanny Halvarsson, Enbacka skola 1.27, 2) Linnea Söderlund, Enbacka skola 1.25, 3) Sara Östberg, Gruvrisskolan 1.25.

Längd: 1) Sara Östberg, Gruvrisskolan 3.97, 2) Fanny Halvarsson, Enbacka skola 3.79, 3) Linnea Söderlund, Mjälgaskolan 3.58.

Bollkast: 1) Malin Wrede, Krylboskolan 33.37, 2) Elin Olsson, Söderbaumska skolan 27.88, 3) Mathilda Lindberg, Enbacka skolan 23.86.

Åk 5, 60 m: 1) Erika Karlsson, Norslundsskolan 8,88, 2) Karin Karlsson, Skräddarbacksskolan 9,08, 3) Jessica Andersson, Södra skolan 9,15.

800 m: 1) Ottilia Rasimus, Hosjöskolan 2.38,3, 2) Jessica Andersson, Södra skolan 2.50,7, 3) Klara Myrtén, Enbacka skola 2.61,6.

Höjd: 1) Karin Carlsson, Skräddarbacksskolan 1.30, 2) Therese Backström, Sundborns skola 1.25, 3) Amandra Andrén, Domnarvets skola 1.25.

Längd: 1) Karin Carlsson, Skräddarbacksskolan 4.38, 2) Frida Astvik, Åkeröskolan 4.09, 3) Jessica Andersson, Södra skolan 4.00.

Kula: 1) Johanna Arnberg, Enbacka skola 8.73, 2) Karin Karlsson, Skräddarbacksskolan 8.14, 3) Jessica Nilsson, Kvarnsvedens skola 7.44.

Åk 6, 60 m: 1) Malin Frisk, Skräddarbacksskolan 8,60, 2) Emelie Dammgård, Nygårdskolan 8,90, 3) Ida Knutsson, Rättviksskolan 8.92.

800 m: 1) Jessica Dickfors, Markusskolan 2.42,3, 2) Hanna Brodin, Östra skolan 2.44,2, 3) Emma Lilja, Vansbro Västra 2.48,5.

Höjd: 1) Malin Frisk, Skräddarbacksskolan 1.32, 2) Alexandra Sandström, Djuråsskolan 1.37, 3) Jessica Dickfors, Markusskolan 1.35.

Längd: 1) Ida Knutsson, Rättviksskolan 4.31, 2) Anne Frid, Rättviksskolan 4.25, 3) Hanna Johansson, Rättviksskolan 4.24.

Kula: 1) Anne Frid, Rättviksskolan 8.68, 2) Alexandra Sandström, Djuråsskolan 8.54, 3) Ingrid Lövgren, Främbyskolan 8.51.

Åk 4 pojkar, 60 m: 1) Anton Lööf, Östra skolan 9,05, 2) Jonathan Berlin-Eriksson, Hosjöskolan 9,15, 3) Hampus Dalqvist, Forssaängskolan 9,30.

800 m: 1) Timmy Wickström, Hosjö-skolan 2.45,96, 2) Edgar Nikandrous, Djuråsskolan 2.47,71, 3) Martin Blomgren, Skräddarbacksskolan 2.48,54.

Höjd: 1) Hampus Dalqvist, Forssaängskolan 1.27, 2) Fredrik Winge, Gussarvsskolan 1.20, 23) Anton Lööf, Östra skolan 1.20.

Längd: 1) Hampus Dalqvist, Forssaängskolan 4.13, 2) Johan Carlqvist, Södra skolan 3.98, 3) Anton Lööf, Östra skolan 3.87.

Bollkast: 1) Johan Carlqvist, Södra skolan 36.06, 2) Tarek Laham, Tjärnaskolan 34.35, 3) David Bäckström, Djuråsskolan 34.07.

Åk 5, 60 m: 1) Erik Smeds, Morkarlby skola 8,68, 2) Fredrik Thelin, Domnarvets skola 8,74, 3) Mattias Theander, Nygårdsskolan 8,82.

800 m: 1) Babocarr Gibba, Mjälga-skolan 2.35,5, 2) Emil Johansson, Nyhedsskolan 2.36,0, 3) Andreas Karlsson, Skräddarbacksskolan 2.36,4.

Höjd: 1) Babocarr Gibba, Mjälgaskolan 1.35, 2) Emil Johansson, Nyhedsskolan 1.35, 3) Per Johansson, Sundborns skola 1.30.

Längd: 1) Joakim Wiklund, Hälsingbergsskolan 4.45, 2) Pontus Linder, Hosjöskolan 4.34, 3) Babocarr Gibba, Mjälgaskolan 4.32.

Kula: 1) Mattias Theander, Nygårdsskolan 8.19, 2) Johan Lindfors, Krylbo skola 7.85, 3) Mohammed Meftah, Södra skolan 7.50.

Åk 6, 60 m: 1) Kenny Andrén, Enbackaskolan 8,23, 2) Johan Vellén, Kungsgårdsskolan 8,58, 3) Hans-Viktor Ekengren, Enbackaskolan 8,75.

800 m: 1) Thimmy Mård, Krylboskolan 2.34,4, 2) Oskar Byhlinder, Bergetsskolan 2.35,6, 3) Rasmus Andersson, Kungsgårdsskolan 2.36,7.

Höjd: 1) Anders Lindoff, Södra skolan 1.35, 2) Azad Remzan, Nygårdsskolan 1.30, 3) Alexander Mitz, Gruvrisskolan 1.40.

Längd: 1) Carl Tyllström, Söderbaumska skolan 4.77, 2) Hans-Viktor Ekengren, Enbackaskolan 4.66, 3) Kenny Andrén, Enbackaskolan 4.56.

Kula: 1) Almir Suljevic, Tjärnaängskolan 11.83, 2) Andreas Hagman, Söderbaumska skolan 10.38, 3) Kenny Andrén, Enbackaskolan 9.15.

Stafett 5x60 m, flickor mellanstadiet: 1) Enbacka skola 45.59, 2) Främbyskolan 46.08, 3) Skräddarbacksskolan 46.46.

Pojkar mellanstadiet: 1) Enbacka skola 43,9, 2) Främbyskolan 44,3, 3) Söderbaumska skolan 45,5.

Skoltävlingen: 1) Enbacka skola 31, 2) Skräddarbacksskolan 18, 3) Södra skolan 14, 4) Djuråsskolan 111, 5) Rättviksskolan 10, Mjälgaskolan 10.

Mer läsning

Annons