Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Stipendier och premier till Soltorgsskolans elever

Annons

Idrottskölden: It3b Hansi Lyko Biedermann.

Idrottspris: MD3 Jakob Mattsson, N3c Annika Herlin.

Soltorgsgymnasiets IT-premium: It3a Bo Eriksson, It3b Mats Stegemann.

Soltorgsgymnasiets bokpremium: TF3 Marcus Byström - Marknadsföring, goda studieresultat: TF3 Gustav Mattsson - goda studieresultat, MD3 Louise Schelin - goda studieresultat, gott kamratskap, MD3 Per Östlund - stort engagemang i sina studier, N3a Ida Hame- lius - goda studieresultat, N3a Joel G Hedlund - goda studieresultat, N3a Anab Mohamed - mycket stora framsteg i studierna och utmärkt marknadsföring, N3a Daniel Olsson - goda studieresultat, N3a Petronella Stam - goda studieresultat, N3b Sanna Mats- dotter - goda studieresultat, gott kamratskap, N3c Mattias Aalto Hagman - goda studieresultat, N3c Bobo Skillinghaug - goda studieresultat, N3c Kristoffer Skyttner - goda studieresultat, N3c Elin Weijland - goda studieresultat, It3a Kristoffer Bäckman - goda studieresultat, gott kamratskap, It3a Robert Westling - goda studieresultat, It3b Oskar Hedlund - goda studieresultat speciellt inom de humanistiska ämnena, It3b Gabriel Wikström - goda studieresultat, VD3 Johanna Eklund - goda studieresultat, VD3 Coni Ronsten - goda studieresultat.

För utsökt utfört projekt- arbete: VD3 Cecilia Hellgren.

Goda studieresultat och framgång i svenska språket: N3a Melanie Rödel.

Inskolningen (goda insatser vid organisation av inskolningen): It3a Göran Gozo, N3a Anna Källman, N3a Kristiina Lahtela, N3c Ted Johansson.

Ljungbergsfonden (stipendier): It3b Hansi Lyko Biedermann, N3b Helena Bernland, N3b Sofia Eriksson, N3c Måns Eriksson, N3c Jonas Rydfjord.

Borlänge Rotaryklubb (för excellenta studieresultat): N3a Matilda Bjerlöw, It3a Göran Gozo.

Företagarna, Borlänge: TF3 Oscar Ivarsson, TF3 Anders Johansson.

Berzeliusstipendier (del-tagande i Berzeliusdagarna):

N3a Daniel Olsson, N3b Helena Bernland, N3c Måns Eriksson, N3c Jonas Rydfjord.

Ingenium UF - bästa lokala UF-företag: N3c Magnus Rindeskär, N3c Kristoffer Skyttner.

A F Huzéns med flera donationer: VD3 Johanna Eklund - "För kreativt måleri och en stark känsla för komposition", VD3 Magdalena Sjökvist - "Berättande målningar och säker känsla för färg och form".

Mer läsning

Annons