Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Spänning, dramatik...

Annons

- Detta är en stor dag för hela kommunen, betonade Marita Karlsson, Lorensberga, som tillsammans med kollegan Torbjörn Hellström vid Kyrkskolan, stod för värdskapet.

- Nu ska arrangemanget gå smärtfritt, lovade Hellström. Eleverna vid Högbergsskolans I-val, fotbollslinjen, ställer upp och detta som en del av funktionärs- och ledarutbildningen.

Det märktes att de 66 grenar som stod på programmet också gick smärtfritt att genomföra. Många i ett oerhört högt tempo. Inte minst slutfasen av höjdhoppet för pojkarna i årskurs 7.

Mattias Pettersson, Lorensberga och Tomas Trönnblom från Fredriksberg var de enda som återstod efter 1.25.

De båda flög över den ena höjden efter den andra fram till 1.46 då Mattias rev i sitt första försök medan Tomas gled över.

När Mattias, endast 1.52 i strumplästen, sedan klarade i andra gick 1.49 av bara farten medan den betydligt längre och mer hårprydde Tomas fick ge sig.

Segraren visade en imponerande spänst i hoppningen.

- Jag är helnöjd med 1.49. det är bara en centimeter från mitt personbästa. Det är tredje året jag hoppar höjd men jag springer även 60 och 100 meter för att få upp snabbheten, berättade segerherren och tillade:

- Stefan Holm är min stora idol.

Det presterades många fina resultat under de närmare fem timmar som tävlingarna varade. Många genomförde sina lopp barfota.

- Alla vi på Marnäs springer barfota, avslöjade Jenny Magnell från Marnässkolan. Man får betydligt bättre fäste i banan, tyckte Jenny, sedan hon sträckt armarna i luften som segergest för flickorna i årskurs 6 på 60 meter.

Även Mattias Olsson, Parkskolan Grängesberg, sprang 100 meter utan skodon i årskurs 7.

- Han har väl pappas gener i ryggraden, förklarade pappa Roger Olsson stolt.

- Jag fick hjärtat i halsgropen när han plötsligt stannade upp en meter före mål.

Det var på vippen att Christoffer Wastergård från Kyrkskolan hade nått Mattias på mållinjen.

Drygt 1 000 starter gjordes av ungdomarna denna roliga onsdagsförmiddag på Hillängen.

- Det finns säkerligen en och annan oslipad diamant för friidrotten att slipa vidare på, menade Torbjörn Hellström, nöjd och något sliten speaker sedan dimridån lagt sig över arenan.

- Men det viktigaste är kanske ändå inte att vinna utan att deltaga, tillade han klokt och försiktigt.

Resultat vbm

400 m åk 7 flickor: 1) Moa Gomersson, Ky, 1.12.81, 2) Jenny Jansson, Pa, 1.18.18, 3) Johanna Berg, Ky, 1.18.60.

400 m åk 7 pojkar: 1) Jonas Gustafsson, Pa, 1.12.82, 2) Jesper Karlsson, Ky, 1.12.88, 3) Joakim Enmalm, Ky, 1.14.37.

400 m åk 8 pojkar: 1) Sonny Hamberg, Lo, 1.06.62, 2) Jimmy Holmgren, Ky, 1.07.97, 3) Henrik Brus, Ky, 1.10.47.

400 m åk 9 pojkar: 1) Emil Lundberg, Ky, 58.16, 2) Robert Ohre, Lo, 1.01.97, 3) Dennis Andersson, Ky, 1.01.41.

1 000 m åk 7 flickor: 1) Moa Gomersson, 3.26.85.

1 000 m åk 7 pojkar: 1) Mattias Pettersson, Lo, 3.22.64, 2) Robin Pettersson, Ky, 3.53.58, 3) Joakim Enmalm, Ky, 3.56.47.

1 000 m åk 8 pojkar: 1) Marcus Jungtoft, Ky, 3.26.07, 2) Karl Morrsion, Ky, 3.29.76, 3) Henrik Brus, Ky, 3.51.10.

1 000 m åk 9 pojkar: 1) Emil Lundberg, Ky, 2.56.00.

400 m flickor åk 4: 1) Joella Mumba, Kyrkskolan, 1.17.34, 2) Jenny Johansson, Junibacken, 1.21.15, 3) Emilia Eriksson, Junibacken, 1.24.56.

400 m pojkar åk 4: 1) Samuel Gomersson, Marnäs, 1.13.67, 2) Jesper Gustavsson, Sörvik, 1.16.94, 3) Anel Coralic, Kyrkskolan, 117.48.

400 m flickor åk 5: 1) Emma Jansson, Sörvik, 1.17.06, 2) Anna Jansson, Sörvik, 1.17.50, 3) Sara Einarsson, Gärde, 1.17.56.

400 m pojkar åk 5: 1) Markus Hammarsten, Gärde, 1.14.91, 2) Fredrik Hoxell, Sörvik, 1.19.85, 3) Jesper Meden, Håksberg, 1.20.50.

400 m pojkar åk 6: 1) Robert Leimon, Marnäs, 1.13.53, 2) Fredrik Hilleskär, Håksberg, 1.14.62, 3) Nicklas Backelin, Sörvik, 1.14.81.

400 m flickor åk 6: 1) Sofia Jedsberg, Sörvik, 1.16.31, 2) Matilda Berg, Gärde, 1.19.47, 3) Jenny Magnell, Marnäs, 1.19.87.

4*100 m åk 7: 1) Kyrkskolan, 1.03.94, 2) Parkskolan lag 2, 1.05.35, 3) Parkskolan lag 1, 1.06.00.

4*100 m åk 8: 1) Lorensberga, 57.37, 2) Kyrkskolan, 1.04.08.

Stafett åk 4 6*60 m: 1) Junibacken, 1.02.44, 2) Marnässkolan, 1.02.90, 3) Sörvik, 1.04.40.

Stafett åk 5 6*60 m: 1) Marnässkolan, 1.00.29, 2) Lorensberga 1, 1.00.56, 3) Junibacken, 1.00.90.

Stafett åk 6 6*60 m: 1) Marnässkolan, 58.72, 2) Junibacken, 59.39, 3) Sörvik, 1.00.15.

Höjdhopp

Flickor åk 9: 1) Elin Nylander, Lo, 1.30, 2) Sara Johansson, Ky, 1.30, 3) Emma Berggren, Lo, 1.25.

Pojkar åk 9: 1) Anders Rindewall, Ky, 1.50, 2) Christoffer Lehmann, Ky, 1.50, 3) Micke Bergqvist, Lo, 1.50.

Pojkar åk 8: 1) Andreas Lindblad, Lo, 1.45, 2) Samuel Lerström, Ky, 1.42, 3) Joakim Persson, Lo, 1.36, 3) Jakob Ollinen, Ky, 1.36.

Flickor åk 7: 1) Sara Ollinen, Ky, 1.30, 2) Linnea Mähler, Ky, 1.24, 3) Jenny Liljebjörn, Ky, 1.15.

Pojkar åk 7: 1) Mattias Pettersson, Lo, 1.49, 2) Tomas Trönnblom, Fr, 1.46, 3) Anton Windmar, Lo, 1.20, 3) Michael Pettersson, Ky, 1.20.

Kast med liten boll

Pojkar åk 4: 1) Marcus Bergqvist, Marnäs, 39.24, 2) Rasmus Fordelsen, Marnäs, 37.71, 3) Robin Gerlström, Lilla Park, 37.59.

Flickor åk 4: 1) Mikaela Enberg, Stallbacken, 25.61, 2) Emma Danielsson, Blötberget, 24.00, 3) Frida Westas Bergsten, Kyrkskolan, 23.16.

Kula

Flickor åk 9: 1) Johanna Söderqvist, Ky, 8.2, 2) Helena Hedqvist, Lo, 7.6, 3) Sandra Li, Lo, 7.0.

Pojkar åk 9: 1) Kenny Ekman, Lo, 12.9, 2) Henrik Lindström, Lo, 11.7.

Flickor åk 8: 1) Marie Krainer, Pa, 8.05, 2) Linnea Ersson, Lo, 7.6, 3) Moa Kvist, Fr, 7.3.

Pojkar åk 8: 1) Christian Molinder, Lo, 12.3, 2) Abidin Ötekivileim, Pa, 10.6, 3) Samuel Lerström, Kv, 10.35.

Flickor åk 7: 1) Emma Ekman, Lo, 7.13, 2) Mariell Saavedra, Ky, 7.09, 3) Emma Malmqvist, Ky, 6.42.

Pojkar åk 7: 1) Fredrik Larsson, Pa, 9.85, 2) Michael Pettersson, Ky, 9.74, 3) Fredrik Sandén, Ky, 9.12.

Pojkar åk 6: 1) Anders Sjöberg, Håksberg, 10.64, 2) Daniel Fischer, Stallbacken, 10.16, 3) Dislan Salihonov, Nyhammar, 9.96.

Flickor åk 6: 1) Jenny Carlsson, Håksberg, 9.03, 2) Eivor Risberg, Håksberg, 7.93, 3) Jeanette Andersson, Lorensberga, 7.29.

Pojkar åk 5: 1) Niklas Rasmusson, Björkås, 8.69, 2) Sebastian Bäcklund, Lilla Park, 8.36, 3) Johan Hodges, Nyhammar, 8.23.

Flickor åk 5: 1) Kim Törnqvist, Håksberg, 6.93, 2) Anna Lundberg, Sörvik, 6.53, 3) Emma Ek, Blötberget, 6.52.

Längd

Flickor åk 9: 1) Elin Nylander, Lorensberga, 4.3, 2) Alexandra Yngvesson, Kyrkskolan, 3.99, 3) Johanna Vöks, Kyrkskolan, 3.86.

Pojkar åk 9: 1) Henrik Lindström, Lorensberga, 4.95, 2) Christoffer Edberg, Kyrkskolan, 4.15, 3) Per Anders Björkman, Lorensberga, 3.93.

Flickor åk 8: 1) Marie Krainer, Parkskolan, 4.02, 2) Anna Andersson, Kyrkskolan, 3.84, 3) Linnea Ersson, Lorensberga, 3.82.

Pojkar åk 8: 1) Johan Nilsson, Lorensberga, 4.56, 2) Anders Jäger, Lorensberga, 4.24, 3) Abidin Ötekivileim, Parkskolan, 4.23.

Pojkar åk 7: 1) Mattias Pettersson, Lorensberg, 4.14, 2) Robin Lagerlöf, Kyrkskolan, 4.07, 3) Anton Windmar, Lorensberg, 3.97.

Flickor åk 7: 1) Jenny Jansson, Parkskolan, 3.97, 2) Sara Ollinen, Kyrkskolan, 3.8, 3) Emmi Lidén, Kyrkskolan, 3.73, 3) Emma Ekman, Lorensberg, 3.73, 3) Monica Johansson, Parkskolan, 3.73.

Pojkar åk 6: 1) Tobias Holmstedt, Junibacken, 4.14, 2) Robin Bergsmo, Stallbacken, 3.73, 3) Robin Malmqvist, Håksberg, 3.62.

Flickor åk 6: 1) Mathilda Johansson, Kyrkskolan, 3.69, 2) Sandra Andersson, Håksberg, 3.49, 3) Johanna Tell, Gärdeskolan, 3.46.

Flickor åk 5: 1) Elin Ivarsson, Kyrkskolan, 3.71, 2) Sara Einarsson, Gärde, 3.69, 3) Sofia Sjögren, Nyhammar, 3.63.

Pojkar åk 5: 1) Markus Hammarsten, Gärde, 4.00, 2) Sebastian Johansson, Fredriksberg, 3.77, 3) Jonas Persson, Fredriksberg, 3.6.

Pojkar åk 4: 1) Erik Nilsson, Junibacken, 3.76, 2) Pontus Enmalm, Håksberg, 3.6, 3) Robin Gerlström, Lilla Park, 3.56.

Flickor åk 4: 1) Maria Ollinen, Kyrkskolan, 3.60, 2) Jenny Johansson, Junibacken, 3.52, 3) Emilia Eriksson, Junibacken, 3.30.

Resultat 100 m

Flickor åk 9 final: 1) Maria Palm Tjust, Kyrkskolan, 12.94, 2) Helena Eriksson, Kyrkskolan, 14.25.

Pojkar åk 9 final: 1) Dennis Andersson, Kyrkskolan, 12.62, 2) Per Anders Björkman, Lorensberg, 12.76, 3) Glenn Grandelius, Lorensberg, 12.77.

Flickor åk 7 final: 1) Linnea Mähler, Kyrkskolan, 14.71, 2) Hanna Nordahl, Kyrkskolan, 15.33, 3) Yasmine Johansson, Fredriksberg, 15.75.

Pojkar åk 7: 1) Mattias Olsson, Park, 14.47, 2) Christoffer Wastergård, Kyrkskolan, 14.66, 3) Joakim Enmalm, Kyrkskolan, 14.89.

Flickor åk 8 final: 1) Carolina Fällman, Lorensberg, 14.45, 2) Nathalie Nyström, Parkskolan, 15.52, 3) Amelie Pettersson, Kyrkskolan, 16.96.

Pojkar åk 8 final: 1) Sonny Hamberg, Lorensberg, 12.99, 2) Tobias Pettersson, Lorensberg, 13.16, 3) Abidin Ötekivikim, Parkskolan, 14.38.

Resultat 60 m

Pojkar åk 6: 1) Tobias Holmstedt, Junibacken, 8.75, 2) Robin Malmqvist, Håksberg, 9.00, 3) Stefan Bergqvist, Nyhammar, 9.30.

Flickor åk 6: 1) Jenny Magnell, Marnäs, 9.30, 2) Jasmine Nilsson, Lilla Park, 9.37, 3) Matilda Berg, Gärde, 9.40.

Pojkar åk 5: 1) Markus Hammarsten, Gärde, 8.76, 2) Sebastian Johansson, Fredriksberg, 9.08, 3) Joakim Jansson, Fredriksberg, 9.15.

Flickor åk 5 final: 1) Sofia Sjögren, Nyhammar, 9.00, 2) Mathilda Jansson, Stallbacken, 9.18, 3) Linn Nordahl, Marnäs, 9.22.

Pojkar åk 4

Heat 1: 1) Anel Coralic, Kyrkskolan, 9.50, 2) Alex Eriksson, Lorensberg, 10.12, 3) Erik Nilsson, Marnäs, 10.62.

Heat 2: 1) Jesper Gustafsson, Sörvik, 9.39, 2) Fredrik Andersson, Nyhammar, 9.77, 3) Erik Schmidt, Kyrkskolan, 10.09.

Heat 3: 1) Pontus Enmalm, Håksberg, 9.32, 2) Erik Nilsson, Junibacken, 9.74, 3) Mohammad Mohammadi, Marnäs, 9.84.

Heat 4: 1) Per Wennerberg, Sörvik, 9.60, 2) Christopher Fredholm, Marnäs, 9.96, 3) Nicola A Granberg, Björkås, 10.00.

Heat 5: 1) Alexander Hänninen, Kyrkskolan, 9.32, 2) Ekasit Pradica, Fredriksberg, 9.94, 3) Martin Holmstedt, Junibacken, 10.15.

Flickor åk 4 final: 1) Emma Gabrielsson, Lorensberg, 9.63, 2) Karin Olsson, Marnäs, 9.70, 3) Terese Lidén, Kyrkskolan, 9.74.

HARALD LOHSE

Mer läsning

Annons