Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Resultat från Knivveckan

Annons

Kniv-Jocke var även i år framstående i Ludvikas knivvecka. Han vann två klasser, Smyckesknivar ej bälte klass A och Smyckesknivar bälte klass A. Men lyckades dessutom charma besökarna och på så vis vinna Publikens pris.

Här följer resultat från Ludvika Knivvecka 2002:

Ungdomsklass

1. Gusten Gjetmundsen

Fulltångeknivar klass B

1. Gunnar Berglund

Fulltångeknivar klass A

1. Thomas Löfgren

2. Claes Löfgren

Fällknivar klass B

1. Lars Utterström

2. Ingvar Larsson

Fällknivar klass A

1. Anders Hedlund

2. Jan Martinsson

Hantverksknivar klass B

1. Niclas Martengard

Hantverksknivar klass A

1. Yngve Edell

Öppen klass B

1. E. Jenning Jacobsen

2. Lars Lundgren

3. Börje Persson

Öppen klass A

1. Roland Strömberg

2. Leif Reiersen

Harald Sellevold

3. Stefan Groth

Jan Jonsson

Thomas Löfgren

Helhorn klass B

1. Uno Renfors

Helhorn klass A

1. Jörgen Sundström

2. Stefan Groth

Halvhorn klass B

1. Jan Johansson

2. Pär Olof Eklund

3. Clifford Shirley

Halvhorn klass A

1. Jörgen Sundström

2. Stefan Groth

3. Eskil Andersson

Specialklass klass B

1. Leif Bentzen

2. Gino Quesada

Specialklass klass A

1. Leif Reiersen

2. Per-Arne Berg

Smyckesknivar, bälte klass A

1. Kniv-Jocke

2. Åge Olstad

3. Per-Arne Berg

Jan Jonsson

Smyckesknivar ej bälte klass B

1. Jan Engberg

Smyckesknivar ej bälte klass A

1. Kniv-Jocke

2. Stefan Groth

3. Leif Reiersen

Bruksknivar klass B

1. Jonny Skogmo

2. Stig Gärtner

Curt Ivan Wiklund

3. Tage Jacobsen

Bengt Olof Tallroth

Bruksknivar klass A

1. Per-Arne Berg

2. Jan Martinsson

Anders Hedlund

3. Owe Wallin

Lennart Johansson

Förfinad brukskniv klass B

1. Morgan Axelsson

2. Johan Stenevad

Patrik Nilsson

3. Olle Gilén

Torsten Häller

Gunolf Pålsson

Förfinad brukskniv klass A

1. Roland Strömberg

2. Owe Wallin

3. Lars Svensson

Thomas Löfgren

Publikens pris

Kniv-Jocke, smyckeskniv bälte

Mer läsning

Annons