Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Moraveckan i golf

Annons

Mora golfklubbs tävlingsvecka "Moraveckan" avslutades under festliga former på lördagskvällen. Veckan arrangerades för tjugonde gången och deltagarantalet var, som vanligt, stort. Drygt 1 300 starter har gjorts under veckan, varav cirka 300 var gästande spelare.

En hole-in-one gjordes under veckan av Daniel Ögren, Mora Golfklubb, på hål två. Under singeltävlingarna gjordes 312 birdies.

Veckans scratchvinnare blev Andreas Olsson, 74 slag, Daniel Ögren, 71 slag samt Andreas Sundqvist, 70 slag.

Avslutningskvällen hade cirka 200 spelare och gäster samlats för att låta sig underhållas och äta i väntan på de sista tävlande och efterföljande prisutdelning.

Topp tre i varje klass/tävling:

Wasa Sten, A-klass: 1) Marcus Wikberg, Mora GK, 71 slag, 2) Mikael Simons, Mora GK, 71 shc, 3) Andreas Mattsson, Mora GK, 72.

B-klass:1) Rolf Lissbol, Mora GK, 71 slag, 2) Daniel Nyström, Älvdalen GK, 71 shc, 3) Hans Olsson, Mora GK, 72.

C-klass:1) Lars Hansson, Mora GK, 44 poäng, 2) Peter Frisk, Mora GK, 40, 3) Åke Elfvendahl, Mora GK, 39.

Jale Åkeris Bästboll, A-klass: 1)Tomas Olsson/Mattias Olsson, Mora GK, 44 poäng, 2) Hans Garmo/Per Garmo, RäGK/Västerås, 44 shc, 3) Ulf Eriksson/Håkan Persson, Mora GK, 42.

B-klass:1) Erik och Lars Andersson, Mora GK, 44 poäng, 2) Anna Wilander/Mikael Nämd, Mora GK, 44, 3) Daniel Nyström/Stefan Andersson, Älvdalen GK, 44.

FM Mattsson, A-klass: 1) Tomas Olsson, Mora GK, 68 slag, 2) Pia Sandelin, Mora GK, 68, 3) Leif Hilldor, Sälenfjällens GK, 70.

B-klass:1) Kjell E Pettersson, Mora GK, 68 slag, 2) Jan Wikman, Dalsjö GK, 68, 3) Christian Sohlberg, Mora GK, 70.

C-klass: 1) Leif Lund, Mora GK, 37 poäng, 2) Gerd Källbäck, Mora GK, 36, 3) Peter Hinders, Mora GK, 36.

Mora Armatur Fs, Mixed: 1) Marianne och Alf Gunnarsson, Ängsö GK, 40 poäng, 2) Vivecka Björk/Anders Heed, Mora GK, 38, 3) A Norgren/ M Norgren, 37.

Övriga: 1) Adrian och Andreas Sparr, Mora GK, 41 poäng, 2) A Niemi/K Pettersson, Mora GK 40, 3) T Södersten/P Bogg, Mora GK, 39.

Inspirations Golf, A-klass: 1) Cecilia Gustafson, Lidingö GK, 70 slag, 2) Drew Tovey, Australien, 71, 3) Fredrik Larsson, Mora GK, 72.

B-klass: 1) Kenneth Thorén, Sunne GK, 66 slag, 2) Christan Sohlberg, Mora GK, 67, 3) Anders Sarén,Mora GK, 69.

C-klass: 1) Per Westling,Älvdalen GK, 41 poäng, 2) Fredrik Andersson, Mora GK, 41, 3) Inga Lill Nilsson, Mora GK, 36.

Ståhl 6:an, A-klass: 1) P Åkesson/E Hedlund, Mora GK, 41 poäng, 2) A Saren/P Larsson, Mora GK, 40, 3) De Santana/ J Kruse, Puttom Huvudstad GK, 39.

B-klass: 1) A Sparr/A Sparr, Mora/Sollerö GK, 44 p, 2) P Broström/J Eriksson, Mora GK, 44, 3) M Kallur/R Kallur, Mora GK, 43.

Audio Video, A-klass: 1) Ulfh Olsson, Mora GK, 41 poäng, 2) Tomas Olsson, Mora GK, 39, 3) Andreas Mattsson, Mora GK, 39.

B-klass: 1) Max Wahlgren, Mora GK, 45 poäng, 2) Mats Eriksson, Mora GK, 37, 3) Peter Larsson, Mora GK, 37.

C-klass:1) Jan Eriksson, Mora GK, 44 poäng, 2) Berit Jansson, Mora GK, 44, 3) Lars Ernerdahl, Mora GK, 41.

Mer läsning

Annons