Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Klubbtävlingar i skytte i Floda

Annons

Dala-Floda pistolskytteförening har haft klubbmästerskap och även den sista och sjätte skjutningen i Farbror Nisses tävling.

Här är resultaten i klubbmästerskapet:

Herrar: 1. Nils-Erik Andersson 566 p. 2. Per-Erik Persson 564 p. 3. Peter Lagergren 487 p. 4. Anders Gustafsson 477 p. 5. Benny Elfsberg 473 p.

Damer: 1. Karin Larsson 343p. 2. Gunilla Persson 333p. 3. Sara Nissas 316 p.

Juniorer: 1. Cristoffer Lagergren 341 p.

Lp 15: 1. Jon Perjons 344 p. 2. Johan Elfsberg 328 p. 3. Daniel Sörling 325 p.

Lp 13: 1. Johan Lundin 399 p. 2. Kajza Lagergren 392 p. 3. Magnus Eriksson 390 p. 4. Erica Perjons 381 p. 5. Johan Perjons 372 p. 6. Michael Limberg 370 p. 7. Emma Elfsberg 369 p.

Lp 11: 1. Erik Olsson 396 p. 2. Sarayot Nakgron 382 p. 3. Andreas Sörling 365 p. 4. Alexander Carlsson 363 p. 5. Linnea Elfsberg 346 p. 6. My Lagergren 345 p.

Lp9: 1- Alexandra Hasselblom 162 p.

I Farbros Nisses tävling blev slutresultaten följande:

Herrar: 1. Per-Erik Persson 2285 p. 2. Nils-Erik Andersson 2251 p. 3. Ronnie Ryttare 2237 p. 4. Fredrik Andersson 2205 p. 5. Benny Elfsberg 1979 p. 6. Peter Lagergren 1922 p. 7. Patrik Larsson 1116 p. 8. Benny Östlund 552p.

Damer: 1. Karin larsson 1417 p. 2. Gunilla Persson 1387 p. 3. Sara Nissas 1256 p. 4. Karin P. Wennberg 709 p.

Juniorer: 1. Cristoffer lagergren 2069 p.

Lp 15: 1. Jon Perjons 1361 p. 2. Lucas Lagergren 1349 p. 3. Daniel Sörling 1277 p. 4. Johan Elfsberg 1226 p.

Lp 13: 1. Johan Lundin 1596 p. 2. Kajza Lagergren 1542 p. 3. Erica Perjons 1530 p. 4. Johan Perjons 1525 p. 5. Emma Elfsberg 1495 p. 6. Michael Limberg1469 p. 7. Jerry Skarp 357 p. 8. Sarah Helander 343 p.

Lp 11: 1. Erik Olsson 1550 p. 2. Andreas Sörling 1476 p. 3. My Lagergren 1378 p. 4. Linnea Elfsberg 1372 p. 5. Sarayot Nakgron 769 p. 6. Alexander Carlsson 728 p.

Lp 9: 1. Johan Lejon 682 p. 2. Adam Carlsson 323 p. 3. Alexandra Hasselblom 162 p.

Mer läsning

Annons