Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Halvtid för skidserien

Annons

Den fjärde deltävlingen av åtta i årets skidserie har ägt rum vid Snöå skidstadion. Trots den tillfälliga töattacken kunde blandningen av natursnö och konstsnö bjuda ett åkbart underlag. Stilen var fri, vilket för de flesta innebar skating, men flera av de yngsta deltagarna föredrog att ta sig runt säkert förankrade i det klassiska spåret.

De som fullföljde i yngsta klasserna, 6 år, var:

Från VAIK: Elida Jansson, Isak Heens, Gabriel Isaksson, Adam Carlsson och Oskar Heens.

Från DJIK: Lovisa Stark, Elin Håll, Magnus Pollack, Zeb Palm, Oskar Danielson-Frost, Byron Palm, Isak Tilja och Filip Nilsson.

Pojkar 7-8 år: Från VAIK: Kalle Liljekvist, Gustav Liljekvist, Elias Lindberg, Ferry Svan, Hampus Häggblom och Andreas Samuelsson.

Från DJIK: Robert Pollack, Emil Danielson och Kalle Olsson.

Flickor 7-8 år: Från VAIK: Aveen Saljarj, Moa Olsson, Elsa Jansson och Maria Samuelsson.

Från DJIK: Sanna Eriksson, Annie Lindkvist, Ida Olsson, Karin Håll

och Anna Källbäcks.

H9-10: 1) Johannes Runeson DJIK, 4.59. 2) Lars Heens VAIK, 5.19. 3) Johan Gezelius HIF, 5.32. 4) Felix Nilsson DJIK, 7.46. 5) Yolmaz Saljarj VAIK, 9.29.

D9-10: 1) Lovisa Danielson DJIK, 6.04. 2) Sonja Palm DJIK, 6.15. 3) Moa Olsson DJIK, 7.46. 4) Ellen Jansson VAIK, 8.44. 5) Jessica Häggblom VAIK, 12.32.

H11-12: 1) Niklas Olars DJIK, 8.31. 2) Oskar Ivars DJIK, 10.19. 3) Isak Carlsson VAIK, 10.24. 4) Rickard Nordin HIF, 10.36. 5) Herman Håll DJIK, 10.38.

D11-12: 1) Annelie Gezelius HIF, 8.29. 2) Julia Svan VAIK, 8.41. 3) Lisa Heens VAIK, 8.54. 4) Magdalena Danielson-Lundin DJIK, 10.17. 5) Linn Danielson DJIK, 10.49.

H13-14: 1) Byns Mattias Larsson DJIK, 7.06. 2) Elias Brindbergs VAIK 7.43. 3) Markus Hederskog DJIK, 8.27. 4) Andreas Runeson DJIK, 9.05. 5) Andreas Olars DJIK 9.11.

D13-14: 1) Emma Lilja VAIK, 7.31. 2) Josefin Danielson-Lundin DJIK 8.07. 3) Maria Tillman DJIK, 8.46.

H15-16: 1) Martin Hederskog DJIK, 12.34. 2) Mattias Ivars DJIK 12.52. 3) Niklas Eriksson DJIK 13.04.

D15-16: 1) Ida Steffansson VAIK, 13.43.

Herrar 17-21: 1) Johan Hagström DJIK, 20.14. 2) Pär Jonsson DJIK 20.29. 3) Samuel Norén DJIK, 23.03.

Damer 21: 1. Lis Frost-Danielson DJIK 12.01.

Herrar Motion: 1) Jan Carlsson VAIK, 14.25. 2) Patrik Liljekvist VAIK, 16.15.

Mer läsning

Annons