Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

De laddar för opposition

Annons

-Vi är överens om att samverka, med vår gemensamt antagna verksamhetsplan för kommunen som plattform, säger Kurt Podgorski (s) och Ola Olin (v).

Höstens val blev ett bakslag för vänsterblocket. Framför allt för vänsterpartiet, som trots 15 procent av rösterna fått dålig utdelning i form av platser i de kommunala nämnderna.

-Vi har haft otur med jämförelsetalen den här gången, konstaterar Ola Olin.

Efter förhandlingar har socialdemokraterna släppt några av sina platser till vänstern.

-Vi kom relativt oskadade ur valrörelsen, sett till hur partiet får utdelning i antalet platser i nämnderna, säger Kurt Podgorski.

Vid årsskiftet lämnar han kommunalrådsposten efter fyra år och blir oppositionsråd på halvtid.

Podgorski, med Olin som ersättare, blir vänsterblockets röst i kommunstyrelsens arbetsutskott. Kurt Podgoski blir även vice ordförande i socialnämnden, där han var ordförande innan han blev kommunalråd.

Enligt en tidigare blocköverskridande överenskommelse i Malungs kommun får oppositionen tillsätta vice ordförande i nämnder och styrelser, dock ej i kommunstyrelsen.

Vänsterblockets representanter i olika nämnder och styrelser blir följande:

Kommunstyrelsen: Kurt Podgorski, Malungsfors, Bitte Lindberg-Ås, Malung, Johnny Skottheim, Lima, Carina Albertsson, Malung, samtliga (s), Ola Olin, Malungsfors (v).

Barn- och utbildningsnämnden: Bengt Nilsson, Malung, Lilian Olsson, Transtrand, Sofia Eriksson, Malung (s), vice ordförande Ola Olin, Malungsfors, Anna-Maria Busk, Malung (v).

Socialnämnden: Vice ordförande Kurt Podgorski, Grete Morud-Almkleven, Malung, Bo Lindqvist, Transtrand, Birgitta Örjas, Malung (s), Britt-Marie Strömbäck (v).

Kulturnämnden: Vice ordförande Åsa Hedlöf, Malung, Bo Lindqvist, Transtrand, Ingegerd Roos, Malungsfors (s), Anne-Marie Helmersson, Öje (v).

Miljönämnden: Vice ordförande Jörgen Eriksson, Sörsjön, Lars Björlin, Malung (s), Bertil Helmersson, Öje (v).

Byggnadsnämnden: Vice ordförande Maritha Eriksson, Malung (v), Per Sivertsen, Sälen, Rolf Karlsson, Lima, Ingemar Pettersson, Malung (s),

Räddningsnämnd: Vice ordförande Jan Jespersen, Malung, Håkan Oskarsson, Lima (s).

Malungs Elverk AB: Vice ordförande Johnny Skottheim, Lima, Birgitta Örjas, Malung (s), Lars-Erik Busk, Malungsfors (v).

Malungshem AB: Vice ordförande Hans Unander, Malung, Bror Limberg, Lima (s), Lukas Löfstrand, Malung (v).

Malung Sälen Turism AB: Vice ordförande Kurt Podgorski, Malungsfors, Åsa Hedlöf, Malung (s).

Öje Turism: Åke Lindqvist, Öje, Birgit Mattsson, Öje (s).

ANDERS MOJANIS

Mer läsning

Annons