Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

88 löpte i Nås- terrängen

Annons

Höstens andra tävling i terrängserien mellan Nås IF och DJIK avgjordes i skogarna kring Nås. Nära 90 löpare deltog. Noterbart är Annie Lindkvists bländande lopp på 700-metersbanan ledde till en seger med över minuten före tvåan. Även svenske rekordhållaren på 10 000 meter, Jonny Danielson, är still going strong och kunde ohotad ta hem segern över den längsta sträckan, 6 000 meter. Väl i mål klappades han om av sina framgångsrika telningar Linn, Lovisa och Emil, som alla gjorde beundransvärda insatser i sina respektive klasser.

Resultat:

D6: 700 m: 1. Annie Lindkvist , DJIK , 6.04. 2. Julia Hellenberg DJIK, 7.11. 3. Lovisa Stark, DJIK , 7.21. 4. Nadja Axelsson , NIF, 8.03. 4. Alma Engman , DJIK , 8.03. 6. Matilda Olsson, DJIK , 8.25. 7. Skinnar Elin Håll, DJIK, 8.39. 8. Nellie Engman, DJIK, 9.09. 9. Elin Andersson, DJIK, 12.20.

H6: 700 m: 1. Emil Danielson , DJIK 5.51, 2. Jonathan Spett, DJIK , 6.35. 3. Oskar Engman, NIF, 6.39. 4. Byron Palm, DJIK , 6.45.

5. Oskar Danielson-Frost, DJIK, 6.46. 6. Filip Nilsson , DJIK, 6.50. 7. Anton Engman, DJIK, 7.20. 8. Mattias Hellenberg, DJIK , 8.20. 9. Magnus Pollack, DJIK, 8.50. 10. Markus Pollack, DJIK, 9.41. 11. Zeb Palm, DJIK, 12.23. 12. Mattias Stark, DJIK , 13.30.

D7-8: 700 m: 1. Sonja Palm, DJIK, 4.28. 2. Malin Olsson , NIF , 4.40. 3. Ida Olsson, DJIK, 4.45. 4. Skinnar Karin Håll , DJIK, 5.01. 5. Moa Olsson , DJIK, 5.30. 6. Malou Lundin, NIF, 5.43. 7. Mikaela Qvarnström, DJIK, 6.01. 8. Anna Källbäcks, DJIK , 6.13.

H7-8: 700 m: 1. Joakim Andersson , NIF, 4.19. 2. Jimmy Hermansson, DJIK, 4.23. 3. Viktor Ivars, DJIK, 4.24. 4. Felix Nilsson, DJIK, 5.15. 5. Emil Olsen, DJIK , 6.16. 6. Liam Olsen , DJIK , 6.26. 7. Robert Pollack, DJIK, 6.28.

D9-10: 2 000 m: 1. Lovisa Danielson, DJIK, 11.24. 2. Elin Snabb , NIF, 13.00. 3. Vanja Kallio , DJIK, 13.46. 4. Magdalena D-Lundin, DJIK, 15.14. 5. Matilda Pollack, DJIK , 20.35.

H9-10: 2 000 m: 1. Niklas Olars , DJIK, 9.22.

2. Joel Hindrikes, NIF, 10.09. 3. Oskar Ivars, DJIK, 10.29. 4. Jonas Olsson , NIF, 10.55. 5. Johannes Runesson, DJIK , 11.23. 6. Torgny Palm , DJIK ,12.22. 7. Johan Nilsson, DJIK, 15.13.

D11-12: 2 000 m: 1. Byns Stina Larsson, NIF, 10.22. 2. My Lissmors , DJIK, 10.34. 3. Frida Snabb, NIF , 10.45. 4. Sara Olsson, NIF, 11.30. 5. Linn Danielson, DJIK, 11.42. 6. Sofia Olsson , NIF ,12.48.

H11-12: 2 000 m: 1. Markus Hederskog, DJIK, 9.11. 2. Andreas Runesson , DJIK, 11.20. 3. Marius Ihlar , DJIK, 12.17. 4. Skinnar Herman Håll, DJIK , 14.07.

D13-14: 3 000 m: 1. Josefin D-Lundin , DJIK, 14.04.

H13-14: 3 000 m: 1. Gustaf Altin , DJIK, 11.58. 2. Skinnar Johan Håll , DJIK , 16.11.

H15-16: 3 000 m: 1. Martin Hederskog,

DJIK, 13.18.

D-Motion: 3 000 m: 1. Ylva Nodén , DJIK, 14.38. 2. Helena Pollack, DJIK, 15.34. 3. Anna-Karin Jofs, DJIK , 16.08. 4. Marie Sebben, DJIK , 16.13. 5. Skinnar Erica Håll , DJIK, 18.13. 6. Annelie Olsen, DJIK ,18.29. 7. Marie Olsen, DJIK , 22.45.

D21: 3 000 m: 1. Lis Frost-Danielson, DJIK, 11.53. 2. Anette Palm, DJIK, 12.52. 3. Helena Johansson , DJIK, 13.49.

H-Motion: 3 000 m: 1. Johan Mörk , DJIK, 12.25. 2. Lars Ihlar, DJIK, 13.20. 3. Pontus Nilsson , DJIK, 13.29. 4. Peter Qvarnström, DJIK, 13.39. 5. Ola Engman, DJIK , 13.54. 6. Torbjörn Håll, DJIK, 14.08. 7. Gösta Lindkvist, DJIK , 16.20. 8. Per-Åke Isaksson, DJIK, 18.19.

H21: 6 000 m: 1. Jonny Danielson, DJIK, 20.56. 2. Tord Hederskog, DJIK , 23.40. 3. Mats Kristiansson, DJIK, 24.31. 4. Anders Perols, DJIK, 27.25.

Utan tidtagning:

Gun Eriksson, DJIK. Marit Axelsson, NIF. Ann-Sofie Larsson, NIF. Ann Olsen, DJIK.

Mer läsning

Annons