Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

15 lag i stafett på pimpelavslutning

Annons

Falubygdens sportfiskeklubb avslutade säsongen med en stafett- och pimpeltävling söndagen den 3 april vid Karlslund, Runn.

Tävlingen började med stafett på morgonen, det var lottade tre-mannalag.

15 lag deltog och de fiskade 1,5 timme. Därefter började den vanliga pimpeltävlingen.

Det bjöds en fin vårdag med mycket folk som trivdes bra på sjön. Fisken var nappvillig på de flesta ställen och det blev en del fina vikter.

Resultat, herrseniorer: 1) Magnus Olsen, Guldkroken, 7 035, 2) Karl-Olof Wikström, Smedjebacken, 6 655, 3) Peter Sjöberg, BTK 90, 6 365, 4) Kristian Bergman, Smedjebacken, 5 766, 5) Jörgen Andersson, Borlänge, 5 718, 6) Bengt Forsling, Ycklaren, 5 512, 7) Krister Bergman, Smedjebacken, 5 302, 8) Thomas Larsson, Guldkroken, 5 278, 9) Kula, Smedjebacken, 5 114.

Herrveteraner, yngre: 1) S-O Holmberg, Smedjebacken, 6 670, 2) Eivin Eriksson, Ycklaren, 6 325, 3) Lars Wadlund, Leksand, 6 280, 4) Svenne, Heby, 4 992, 5) Kjell Hellström, Borlänge, 4 744, 6) Ove Engbom, Norberg, 4 556, 7) Pilo, Katrineholm, 4 510, 8) Kurt Granath, Smedjebacken, 4 456, 9) Kurt Danielsson, Grängesfirren, 4 204.

Herrveteraner, äldre: 1) Lars Collin, Borlänge, 6 340, 2) Börje Nilsson, Borlänge, 5 202, 3) Rolf Lindfors, Torsåker, 4 686, 4) Rainer Funestig, Grängesfirren, 4 680, 5) Alf Karlsson, Grängesfirren, 4 660, 6) Tore Eriksson, Tunabygden, 4 618, 7) K-G Karlsson, Borlänge, 4 428, 8) Bernt Johansson, Falubygden, 4 260, 9) Sören Sahlén, Tunabygden, 4 108.

Damer: 1) Ethel Pierrou, Horndal, 3 040, 2) Carina Roos, Borlänge, 2 174, 3) Rosie Blomberg, Vaxholm, 1 704, 4) Yvonne Larsson, Guldkroken, 1 404, 5) Rose Englund, Falubygden, 756.

Damveteraner: 1) Mayvor Johansson, Horndal, 4 706, 2) Raija Stenius, Silverfiskarna, 3 966, 3) Sylvia Nilsson, Borlänge, 3 956, 4) Britt Lindström, Enköping, 3 632, 5) Ann-Mari Berg, Smedjebacken, 3 132, 6) Lena Bergman, Smedjebacken, 2 478, 7) Ellen Jonsson, Borlänge, 1 532, 8) Kerstin Berglund, Enköping, 1 492.

Äldre herrjuniorer: 1) Markus Johansson, Falubygden, 4 714, 2) Tomas Ahlin, Älvdalen, 2 616.

Yngre herrjuniorer: 1) Robert Englund, Borlänge, 508.

Stafetten: 1) K-G Karlsson, Ulf Hedlund, Krister Bergman, 2) S-O Holmberg, Jimmy Jansson, Conny Ståhl, 3) Gunnar Blomberg, Per Nilsson, Glenn Envall, 4) Lars Collin, Lasse Envall, Johan Nilsson.

Mer läsning

Annons