57 får har under sommaren fått sätta livet till på grund av vargangrepp i Enviken/Tängerområdet i Falun. Det fick nyblivne C-riksdagsmannen Anders Ahlgren och ett trettiotal personer höra på ett centermöte som hölls på café Slink in i Övertänger
Anders Ahlgrens uppfattning var att det nu var dags att bli mer uppkäftig, framställningar till länsstyrelsen verkar lönlösa och därför bör man göra gemensam sak med Värmland och Gävleborg, vända sig direkt till aktuella departement och ansvariga ministrar med krav på förändring.
Mötesordföranden Mats Dahlström höll med Ahlgren och att det från Centerpartiets sida nu finns anledning att reagera starkt på de berättelser om trångsynt byråkrati som kom fram vid mötet.