Skidklubb och kommun samarbetar om Tidig snö i Mora
Nu i vinter producerar en snökanon konstsnö i en stor hög i Hemus. Snön ska isoleras med bark och sparas så att det går att lägga ut ett 2,5 km långt skidspår till hösten, kanske i början av november.
Relaterat
– Att erbjuda tidig skidåkning är viktigt för Moras status som en kommun som satsar på friskvårdsaktiviteter, säger skidklubbens ordförande Rolf Hammar som också påpekar att flera entreprenörer i Mora arrangerar träningsläger för skidåkare. En verksamhet som drar in pengar till många uthyrare och handlare i Mora.
För några år sedan arrangerades en tidig skidtävling, Oktobersprinten. Men det var ett så dyrt arrangemang att det gick med 80 000 kronor i förlust. De senaste åren har ingen snöhög byggts upp i Hemus och det har fått till följd att de som velat åka skidor tidigt på säsongen fått söka sig till Älvdalen eller Orsa Grönklitt.
Nu har IFK Mora skidklubb kommit överens med kommunen om att göra satsningen Tidig snö i Mora. Enligt avtalet ska kommunen producera cirka 7 500 kubikmeter snö som ska sparas under bark och sedan läggas ut i det 2,5 kilometer långa Pinglanspåret.
Projektet Tidig snö i Mora kommer att kosta cirka 300 000 kronor. Kommunen tillverkar snön och sedan ska skidklubben med hjälp av företag kosta på isolering och utkörning av snön. Kommunen har dock lovat att ställa upp med 80 000 kronor för utläggning av konstsnön till hösten.































