[Avancerad sökning]

Titta och lyssna på våra nyheter!
Webb-TVDrygt 5000 på efterlängtad Salute

Play
Senaste Nytt
Sport
Nöje
Pralin
Opinion

DAK-marknad lockade 20 000


FALUN


Vid ett av borden krängde Hans Nyberg 50-talsnostalgi, och spekulanterna var många. "Det är lite galet, men ändå rätt kul!" säger han om det brinnande 50-talsintresset.  Foto: Kjell Jansson


 Foto: Kjell Jansson


Lars-Gunnar Eriksson kom rullandes på två lättmetallfälgar över marknadsområdet. Han håller själv på med bilträffar hemma i Moratrakten, och tycker att det hör till att komma hit och träffa folk.  Foto: Kjell Jansson


"Här letar man efter den lilla bit som fattas för att man ska komma så nära originalet som möjligt" säger Bengt Abrahamsson om marknaden.  Foto: Kjell Jansson


 Foto: Kjell Jansson



Frågan är inte så mycket om den där sista reservdelen till just din Volvo P1900 finns på DAK-marknaden. Utan var i myllret av reservdelar, på denna bilentusiasternas stormarknad, du ska hitta den.

Längst bak i en rostig blå Buick sitter en lapp: "styrsnäcka köpes, bråttom!", och i bakluckor och på motorhuvar dukas det upp för picknick när entusiaster från hela Sverige super in en sista suck bilnostalgi under helgens DAK-marknad.

I villervallan av fordon, bildelar och korvmojjar som sträcker sig över hela Lugnet letar tiotusentals entusiaster efter den där sista originaldelen som fortfarande fattas på just deras Oldsmobile, Cadillac eller Chrysler.

- Intresset för bilar är enormt, och jänkarbilarna har blivit väldigt populära de senaste åren. Har man en 55:ans Cheva, då vill man ha kläder, modellbilar, musik från den tiden - det ena ger det andra, säger ordföranden Bengt Abrahamsson.

Bengt har varit med i DAK (Dalarnas Automobilklubb) ända sedan 60-talet.

- Då skulle man ha så gamla bilar som möjligt, helst från 10-talet, men min var från 30-talet. Sedan hade jag en amerikanare från 50-talet, men den fasen har jag kommit ur. Nu är jag i en engelsk fas. Jaguar är det som står högst upp, även om jag vurmar för alla de här udda bilarna - Riley, Austin och andra som fanns då, berättar Bengt.

130 medlemmars insats krävs för att få marknaden att fungera. Dessutom hjälper Enviken IF till och säljer mat och dricka, vilket ger bra klirr i kassan för föreningen. Fyrahundra korvar i timmen går åt, bara i en av kioskerna på området. Mittemot den står Hans Nyberg från Vika med ett bord fyllt med 50-talsnostalgi. Det är radioapparater, picknickväskor, juicepressar. "No particular place to go" med Buddy Holly snurrar i en riktig raritet till skivspottare, med plats för 12 stycken singelskivor.

Lars-Gunnar Eriksson från Nusnäs har två till bilar hemma. Den ena, en Chevrolet El Camino, letar han lister och andra delar till. Och visst är det här en av säsongens sista chanser.

- Många gör den sista färden nu i september, innan de drar ner rullgardinen. Sedan kommer de inte ut igen på vägarna förrän första maj, säger Lars-Gunnar Eriksson.


Elisabeth Terenius
elisabeth.terenius@dt.se
Publicerad: 2008-09-07 17:48

 
Visa på Facebook: Skriv ut:

Mer Cruising måndag 6 september 2010:

Många åkte till Ludvika

LUDVIKA. Det blev nytt rekord för "Åkdon och termos."

Läs mer
Läs mer

 (0)



1, 2, 3, nej - 985 moppar

Borlänge. Det var en lång, lång rad av mopeder av olika slag som deltog i paraden från Mellstaparken ner till stan.

TV:
Världsrekordförsök i moppeparad

Läs mer
Läs mer

 (13)


Nu fylls torget av dofter

BORLÄNGE. Ett populärt inslag under Nostalgidagarna är den europeiska matmarknaden på Sveatorget

Läs även: Marknadspengarna öronmärks till Borlänges barn

Läs mer
Läs mer

 (0)


"Lugnaste CCW på tio år"

RÄTTVIK. Men de nya väglösningarna orsakade i stället långa stopp längs cruisingslingan.

Läs mer: Traktorkärlek på CCW

Läs mer
Läs mer

 (20)


Modekoll på motorfesten

RÄTTVIK. Rockabilly, raggare, uppklätt 40-tal eller western?
Det är inte bara bilmodellerna som skiljer sig åt under CCW. Rättvik myllrar av besökare - alla med sin egen personliga stil från topp till tå.

Läs även:
Cruisingen blev ett fylleslag

Läs mer
Läs mer

 (0)


De får motorfesten att rulla

Rättvik. Classic Car Week rullar inte av sig själv. Minst 200 funktionärer jobbar med att planera, arrangera och få det att fungera.

Läs även: Stökig start på CCW
Läs även: Damerna stod för showen
Läs även: Bilfesten är i gång

Läs mer
Läs mer

 (1)


Färre fordon men folkfest

RÄTTVIK. Årets cruising under Classic Car Week i Rättvik lockade som vanligt många tusen åskådare. Men antalet fordon som deltog var något färre än i fjol.

Läs även: Buslivet under CCW fortsätter

Läs mer
Läs mer

 (11)


Damerna stod för showen

RÄTTVIK. I helgen var det damerna som fick stå för showen när det första rallyt för veckan – Classic Lady – startade.

Läs mer
Läs mer

 (2)


Falu cruising fyllde 10 år

Falun. Under kvällen intogs staden av bilar.

Läs mer
Läs mer

 (7)


Växer så det knakar

Säter. Nostalgidagarna i Säter blir bara större och större.

Läs mer
Läs mer

 (11)


Vd och ansvarig utgivare: Pär Fagerström
Redaktionschef: Ewa Wirén
Adress: Box 265, 791 26 Falun
Telefon: 023-936 00
e-post: 72023@dt.se

Lägg in annons här >>