Lever i femtiotalet även på vardagar
Deras familjer har bara umgåtts i ett år men de kallar sig själsfränder. Fyrtio- och femtiotalssjälsfränder! Nu är Anki och Anna, med familjer, på Classic car week tillsammans med uppsnurrade frisyrer, strumpeband och garderoberna fyllda av femtiotalsklänningar.
Relaterat
Fakta
Anki Johansson
Ålder: 36
Familj: Man och tre döttrar
Gör: undersköterska
Bor: Eskilstuna
Anna Edström och Anki Johansson lägger orden i varandras mun och det spelar ingen roll vem som svarar på en fråga - den andra tycker likadant. De känns som att de alltid har varit vänner men faktum är att de bara har umgåtts i ett år.
– Vi hejade på varandra på cruisingen förra året och visste vem den andra var innan - vi kommer ju från samma stad. Men det var när min son Elvis ville börja dansa lindy hop som jag funderade vem jag kände som hade en dotter med rockabilly i blodet och så ringde jag upp Anki, berättar Anna som har levt efter rockabillystilen sedan tonåren.
Till och med på vardagarna brukar Anna och Anki fixa frisyrerna i 50-talsstil. Även om deras jobb inte låter dem leva ut kläd- och sminkmässigt. Anki jobbar som undersköterska och Anna är kundmottagare på en industri.
– Det har blivit vår grej och vi tar med familjerna vad vi än gör! säger Anki.
På onsdagen laddade familjerna inför en dansant kväll på Rättviksparken med kvällens artist, Ewa Eastwood, i högtalarna.
Musiken, kläderna och designen är det som tilltalar dem med 40- och 50-talet.
– Att leta originalkläder är bland det roligaste, men det är rätt dyrt, säger Anki.
Nu har deras barn också börjat leta gamla kläder. I veckan har Annas son Elvis hittat ett par autentiska dressasde byxor, men om de andra barnen kommer att ta efter sina föräldrar är dock tveksamt.
– När det gäller bilar i sådana fall, säger Ankis dotter Wilma.
I årets damrally, Classic lady, kom Anna och Anki och deras döttrar på tredje plats. På sig hade de röda kläder som matchade bilen, en Chevrolet från 1955. När det gäller kläder medger Anna ligger en del gamla fina plagg i garderoben, men som egentligen inte passar. Kläderna hittar de på loppis och på internet och de köper också grejer åt varandra.
– Vi brukar säga att vi är själsfränder, säger Anna.
– Själsfränder som inte har hittat varandra förut. Nu har vi hittat varandra och det är vi glada för, säger Anki.













































