Målkungen bakom HSK:s derbyseger Petter Mattsson sänkte Ore i sista perioden
Superkedjan spräcktes.
Men Petter Mattsson såg inte ut att sakna Jonas Kapla och Robert Carlsson i Hedemora SK:s premiär mot Ore.
HSK-kaptenen har fått nya lekkamrater och levererade tre poäng i segermatchen, 4–1.
– Det har gått trögt poängmässigt på försäsongen, så det var skönt att det lossnade.
Mot Ore hade Petter sällskap av Henrik Lantz och Jimmy Kauppi i förstakedjan och i den inte alltför välspelade matchen stod formationen för underhållningsvärdet.
– Det märktes att det var två lag med många nya spelare. Vi slarvade för mycket i passningsspelet. Däremot var arbetsinsatsen hundraprocentig, säger Mattsson.
Jimmy Kauppi, nyförvärvet från Värmdö, blev HSK:s första målskytt för säsongen när han spräckte nollan i slutet av den första perioden, assisterad av Lantz och Mattsson.
– Ett tungt mål för oss, då jag tycker att vi gjorde en ganska bra förstaperiod, säger Oretränaren Mattias Olsson.
Hans lag tog kommandot i andra perioden och kvitterade välförtjänt i mitten av denna.
Nye HSK-tränaren Bernie Lynch insåg vad som var på väg att hända och begärde time out direkt efter kvitteringen.
– Vi hamnade på deras nivå och hade för mycket fokus på pucken. Jag var tvungen att lugna ner grabbarna och påminna dem om hur vi skulle spela.
Avbrottet fick önskvärt resultat. HSK tog över på nytt och gjorde även 2–1 före paus.
I den tredje perioden lossnade det för fjolårets målkung i division 1. Petter Mattsson satte först 3–1 efter 41 sekunder och följde upp med att punktera matchen i numerärt överläge drygt fyra minuter från slutet.
Även om Ore sköt 12 skott i sista perioden, så var HSK-segern aldrig hotad. Skotten kom oftast från långt håll och vållade inte hemmamålvakten Simon Eriksson några större problem.
– Ingen jättebra match, men tre sköna poäng. Det tar ett tag för grabbarna att förstå hur jag vill att vi ska spela samtidigt som det tar ett tag för mig att förstå deras kapacitet, säger Bernie Lynch.
Förutom förstakedjan var han även nöjd med energispelarna i fjärdekedjan, Andrée Eriksson, Karl Hassel och Viktor Widing.
Bäst i Ore var Mats Hjort och målvakten Viktor Björk.
– Vi hade kort om folk, bara tre femmor och av spelarna var det bara sju stycken som var med i fjol. Orutinen lyste igenom emellanåt, säger Mattias Olsson.
Oretränaren hade analysen klar för sig:
– En halvdan division 1-match mellan två halvdana lag.


















