MIK:s valberedning talar ut Förre ordföranden Mikael Jones slår tillbaka mot kritiken efter årsmötet: "Jag blev väldigt bestört"
Kritiken efter Mora IK:s kaosartade årsmöte har varit stenhård.
MIK-profilen Jan Simons anklagade valberedningen för att bryta mot föreningens stadgar – och nu svarar dess förre ordförande:
– Jag har aldrig hört talas om något liknande och visste faktiskt inte om det, säger Mikael Jones.
Relaterat
Fakta
Detta har hänt
Vid Mora IK:s årsmöte den 26 juni fick ordföranden Torsten Kjellgren lämna över sin plats till valberedningens förslag Patrik Andersson – men bytet genomfördes först efter diskussioner och en omröstning genom handuppräckning. 14 händer sträcktes upp för Andersson – 12 för Kjellgren.
"Det är olyckligt att inte valberedningen är på plats och kan förklara hur de tänkt. Det är olyckligt att det gick till omröstning", sade Torsten Kjellgren till DT-sporten efteråt.
Tre veckor har gått sedan Patrik Andersson blev vald till ny ordförande för klubben efter stor dramatik och omröstning (se faktaruta).
Det turbulenta årsmötet väckte många känslor – och Moraikonen Jan Simons rasade mot valberedningens arbete. Dels fanns den inte på plats och dels hade inte medlemmarna fått information om det nya styrelseförslaget, vilket måste redovisas tre veckor i förväg enligt stadgarna.
– Den valberedning som väljs till nästa år måste följa stadgarna och berätta för medlemmarna hur man har tänkt sig. Hur styrelsen för Mora IK ska se ut och varför, sade Simons då.
Nu slår valberedningens förre ordförande Mikael Jones tillbaka.
– Jag har varit medlem i Mora IK, spelat hockey i Mora, varit ledare, aktiv, förälder, ja, allt möjligt, i 40 års tid – och aldrig fått någon som helst förhandsinformation om någonting som ska ske på årsmötet, säger han.
– Sök efter Mora IK:s stadgar så ska du få se. De finns inte på hemsidan. Kutym är att valberedningen inte lämnar ut till medlemmarna vad som är på gång. Det är ju valberedningens förslag. Jag har aldrig hört talas om något liknande och visste faktiskt inte om det. Vi informerade sent, det är det enda jag kan säga att vi har gjort fel, om det nu är fel.
Ingen av valberedningens medlemmar deltog vid årsmötet.
– Först var det sagt att mötet skulle vara före midsommar i juni. Sedan sade de att det skulle flyttas till augusti. Då hade jag redan bokat min semester och jag tog den efter midsommar. Därför var jag inte närvarande, säger Mikael Jones.
Det är också anledningen till att de skrev ett brev för uppläsning vid årsmötet, med en förklaring till det nya styrelseförslaget. Problemet är att brevet aldrig lästes upp.
– Jag blev väldigt bestört när det inte lästes upp, för det skulle faktiskt göras innan valberedningens förslag kom, säger han.
I onsdags tog kritiken fart på nytt. Tidigare styrelsemedlemmen Tomas Wikner berättade i Mora Tidning att bortröstade ordföranden Torsten Kjellgren fått reda på valberedningens nya förslag bara sex dagar innan årsmötet: "I högsta grad otillständigt", skrev han i en debattartikel.
– Jag kan hålla med om att han sent fick reda på att vi lämnade ett nytt förslag. Men det var inte på grund av att vi tyckte att han hade gjort ett dåligt jobb, och det informerade jag Torsten om en vecka innan mötet, utan vi anser att i den nya förändringen inom Mora IK så behövs också en föryngring och det höll både Torsten och Tomas med om, säger

















