MIK:s miljonsmäll
Kickad tränare, spelarcirkus och missat playoff.
I går presenterades notan för MIK:s medlemmar: förlust på 1.2 miljoner.
– Jag har sett felaktigheter i budgeteringen, säger klubbdirektören Peter Hermodsson.
Mora IK har en turbulent säsong bakom sig, med sparkad tränare och stor spelaromsättning.
När säsongen summerades missade klubben både playoff och kvalserien.
I går redovisade det ekonomiska utfallet av säsongen – och det blev en förlust på 1 177 854 kronor.
– Det var ganska väntat att vi skulle göra ett minusresultat. Man ser i ett sånt här resultat när man missar playoff och kvalserien. Så här mycket slår det, säger avgående ordföranden Torsten Kjellgren.
Klubbdirektör Peter Hermodsson:
– Jag har sett felaktigheter i budgeteringen och har lyft på många stenar. Det finns en hel del att göra på kostnadssidan framöver.
Du tog flera sportsliga beslut, hur stor del har du i de negativa siffror som nu presenteras?
– Jag var en stor del i att sparka tränaren. Men jag har inte varit inblandad i att bygga det laget. Jag tycker vi har gjort rätt under resans gång här. Men det är klart att det här är ingenting vi har strävat efter, säger Hermodsson.
Trots årets resultat siktar MIK på kvalserien även i vår.
– Det ekonomiska kravet är tuffare än det sportsliga tycker jag i alla fall. Vi måste öka intäktssidan och kostnadssidan. Men jag tycker inte man ska räkna med att gå till playoff när man budgeterar.
Ändå pratar ni om kvalserien?
– Ja. Men inte ekonomiskt. Det är två vitt skilda saker. Den budget jag har lagt nu bygger inte på playoff och kvalserien.















