Solleröloppet i farozonen
CYKEL/SOLLERÖN
Arrangörerna av klassiska Solleröloppet och Svenska Cykelförbundet är oense.
Sollerön vill att cykel-SM integreras i midsommarhelgens Sollerölopp nästa år och 2011.
Förbundet har en helt annan åsikt, och deras åsikt är inte förhandlingsbar enligt ordföranden i förbundets tävlingskommitté, Tony Pölder.
Kommentarer (1)
- SM:s linjelopp ska köras lördag och söndag. Vi kan ju inte köra en SM-tävling som startar klockan sju på morgonen. Dessutom vill vi inte att till exempel Thomas Lövkvist eller Gustav Larsson ska vinna ett SM-guld i Solleröloppet, säger Tony Pölder.
Tror du åkarna bryr sig om att Solleröloppet får SM-status, det är väl mästerskapströjan de är ute efter? Thomas Lövkvist tyckte 2006 att det var perfekt.
- Vad Thomas tyckte bryr jag mig inte om, det är ointressant, säger Pölder.
Anledningen till att SM bör avgöras på Sollerön vid midsommartid är att den internationella mästerskapsveckan ute i Europa ligger just i midsommarveckan. Att flytta mästerskapet till någon annan plats kan riskera att Solleröloppet blir ett minne blott.
Cykelförbundets generalsekreterare Anders Karlsson från Borlänge var inne på linjen att köra efter samma koncept som man gjorde 2004 och 2006, alltså att midsommaraftonens Solleröloppet fick SM-status.
Men förbundets tävlingskommitté med Tony Pölder i spetsen var av en annan uppfattning.
Och Svenska Cykelförbundet gick på tävlingskommitténs linje.
- Styrelsen har tagit beslut på att linjeloppen ska köras på lördag och söndag. Men vi vill absolut värna om Solleröloppet och jag hoppas att det inte blir några negativa effekter för Solleröloppet, säger Anders Karlsson.
- Jag har en enig styrelse bakom mig. Samtidigt vill vi inte riskera Solleröloppet, säger Tony Pölder.
Vad händer om Solleröloppet säger nej?
- Då kör vi SM på annan plats de här dagarna, och då tar vi med oss även tempoloppen som skulle ha körts på onsdagen. Vi har två platser som är villiga att ta mästerskapet, vilka det är säger jag inte till dig. Men då finns risken att vi "sänker" Solleröloppet, säger Tony Pölder om den tävling man absolut inte vill "sänka".
Att få ihop ett program med tempoloppen på onsdag, ungdomstävlingar på torsdagen, Sollerölopp på fredagen, linjelopp lördag och söndag blir inte lätt.
- Det blir knepigt att få till alltihop. Kör vi efter förbundets förslag ryker i alla fall midsommardagens populära varvlopp Soldvarvi. Sedan blir det en massa extrajobb med fler tävlingsdagar, säger Solleröloppets tävlingsledare Leif Resar.
- Det måste kunna komma överens, menar förre proffscyklisten, numera sportdirektören Marcus Ljungqvist.
Fortsättning lär följa.
Läsarnas kommentarer (1):
|
Visa på Facebook:  |
Skriv ut:  |
|
|
Debattrådar stängs automatiskt efter en vecka.