Malungs OK förstärker laget


ORIENTERING/MALUNG

Malungs OK Skogsmårdarna fortsätter att förstärka sitt lag. Senaste nyförvärvet är Simon Uppill, 21, förstaårssenior från Australien. Där är han trots sin ungdom rankad som femma i landet.

Att Malungs OK hämtar förstärkningar från ''down under'' är inget nytt. Simon Uppill blir klubbens fjärde australiensare sedan Grant Bluett kom till Malungs OK för tio år sedan. Därefter Rob Walters och förra året Julian Dent, som är Australiens bäste orienterare.

Dent är för övrigt anställd som ungdomstränare i Malungs OK och en första målsättning där är att få 20 nya ungdomar från klubben att delta i sommarens O-ringen i Sälen.

- Australienkillarna kommer hit av sig själva. De som varit här har trivts och vi trivts med dem, på den vägen är det, säger Malungs OK:s nestor Håkan Eriksson, 46.

Behöver vi tillägga att Håkan fortfarande är en viktig kugge i Malungs lag och tränar på riktigt bra. I ren löpning är det fortfarande inte många som slår honom.

- Jag tycker fortfarande att det är roligt då vi kan locka nya, starka namn. Naturligtvis blir jag inte bättre med åren, men kan väl fortfarande betecknas som brukbar, säger Håkan.

Med Simon Uppill har klubben tre starka nyförvärv inför säsongen. Sedan tidigare har man klart med Sverigeettan David Andersson, närmast från Hakarpspojkarna, samt den mycket lovande förstaårssenioren Thomas Carlsson. Förra året kom Julian Dent och Erik Rost.

Med de senaste säsongernas unga nyförvärv tillsammans med veteraner och mentorer som Håkan Eriksson och Jimmy Birklin samt ytterligare en handfull elitorienterare tänder Malungs OK på nytt förhoppningarna om en stor stafettseger inom de närmaste åren. Vinster i Tiomila och Jukkola saknas fortfarande för den hårdsatsande Dalaklubben.

- Vi var Sveriges bästa klubb 2001. Där ska vi vara igen senast 2012, gärna tidigare, säger ordförande Karl-Erik Sigfrids i Malungs OK.

Ett led i uppladdningen inför säsongen blir att Malungs OK skickar en tolvmannatrupp till ett veckolångt träningsläger i Portugal i mitten av mars. Tävlingssäsongen börjar sedan sista helgen i mars i nere Blekinge.


Anders Mojanis
anders.mojanis@dt.se
Publicerad: 2008-02-13 12:11

 
Visa på Facebook: Skriv ut:
Mer Sport Thursday 18 March 2010:

"Jag vill ju så gärna spela"

ISHOCKEY/Uppdaterad 19.40. LIF-stjärnan Peter Nordström missar sannolikt Kvalserien.

TV: Nordström om Kvalserien - innan fotskadan

Läs mer
Läs mer

 (17)


"Svanmärkte" landslaget

SKIDOR/VANSBRO. Nu berättar Gunde Svan om tiden som chef för landslaget - och vad han gör nu.

TV: Gunde: "Det var fantastiskt roligt att se OS"
Insändare: "Northug kan stanna i Norge!"

Läs mer
Läs mer

 (0)


En trio redo att leverera

ISHOCKEY/LEKSAND. De har starkt bidragit till Leksands serieseger. Nu laddar den förra Färjestadstrojkan, Pelle Prestberg, Thomas Rhodin och Peter Nordström för att också leverera i kvalserien.

Läs mer
Läs mer

 (10)


Experten tror inte på LIF

ISHOCKEY/LEKSAND. Ingen elitserie i år heller. Hockeyexpert sågar Leksands chanser i Kvalserien.

"Frågan är vilka lag som LIF skall slå på bortais?"
Leksand engagerar läsarna. Kommentera du också!

Läs även: Trio som är redo att leverera.
TV: Peter Nordström inför kvalserien

Läs mer
Läs mer

 (20)


Falu IF vände och vann

ISHOCKEY/FURUDAL. Falu IF var i underläge med 0-3 och i praktiken uträknat. Men laget reste sig på nio och vann den tuffa kvalmatchen borta mot Ore med 5-4.

Läs mer
Läs mer

 (6)


Jim medvetslös i en vecka

Fortfarande en vecka efter olyckan på Solvalla ligger Jim Frick medvetslös på Karolinska sjukhuset.

Läs även: Jim Frick i svår olycka på Solvalla.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Överraskade alla vid Slottet

SKIDOR/STOCKHOLM. Hanna Brodin från Falun överraskade och tog sig till final i Slottssprinten.

Läs även: Hulån" höll nästa hela vägen
Läs även: Fyra dalaåkare i Skidspelen

Läs mer
Läs mer

 (0)


Petter körde ur i Whistler

ALPINT/Whistler. Det blev ingen lyckad debut för Faluns sitski-åkare Petter Ledin. Petter åkte bra och var på väg mot en topptid men körde ur i första åket.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Kallur slopar häckarna

FRIIDROTT/FALUN. Tävlingscomebacken närmar sig för Jenny Kallur. Men den kommer inte att ske i ett häcklopp.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Vd och ansvarig utgivare: Pär Fagerström
Redaktionschef: Ewa Wirén
Adress: Box 265, 791 26 Falun
Telefon: 023-936 00
e-post: 72023@dt.se

Lägg in annons här >>