Köldgräns hotar Vasaloppet
FIS föreslår ny köldgräns
SKIDOR/MORA
Internationella skidförbundet, FIS, diskuterar att ändra köldgränsen i Vasaloppet från minus 25 till minus 16.
- Går det igenom skulle vi tvingas ställa in vart och vartannat lopp, säger Vasaloppets generalsekreterare Rolf Hammar.
Diskussionerna om en ändrad köldgräns förs inom det internationella skidförbundets medicinska kommitté. Syftet är att skydda vasaloppsåkarna från skador på luftvägarna, som astma, och att hindra köldskador.
Om förslaget går igenom, skulle 16 minusgrader gälla som gräns i alla skidtävlingar längre än 30 kilometer, Vasaloppet är 90 kilometer.
Vid Vasaloppsstarten kan det vara betydligt kallare än 16 grader. 1987 var det 30 grader, vilket är tangerat köldrekord tillsammans med 1935 års lopp.
- Sedan 2000 har det varit kallare än 16 vid tre tillfällen. Temperaturen vid starten har skiftat från minus 21 år 2001 till minus 1 i år, säger Rolf Hammar.
Rolf Hammar påpekar att Vasaloppet startar tidigt på morgonen då temperaturerna ofta är lägre än den föreslagna köldgränsen, och att temperaturen stiger flera grader under tävlingens gång.
- Att ställa in ett vasalopp om termometern visar minus 18 grader klockan åtta första söndagen i mars betraktar jag som ett dråpslag mot sporten, något som kan få långtgående konsekvenser. Utan långloppsarrangörer av Vasaloppets och norska Birkebeinerrennets dignitet får FIS problem att överleva på sikt. Det slår med kraft emot skidindustrin, branschens övriga aktörer och rekryteringen av nya skidåkare. Inkomstbortfallen blir enorma, konstaterar Rolf Hammar.
Rolf Hammar befarar att FIS stirrat sig blind på de traditionella världscuptävlingarna och inte sett till hur det fungerar i långloppsvärlden.
- De flesta långloppsåkare förstår att klä sig ordentligt. De stakar inte iväg i skiddräkter så tunna att man ser hårstråna på benen genom dem. Många är så påpälsade att de upplever bastuvärme i kroppen de första kilometerna och de flesta håller heller inte ett så högt tempo att luftrören far illa.
Anders Larsson, Bondsjöhöjden, vann det rekordkalla Vasaloppet 1987. Han vill behålla 25-gradersgränsen.
- Jag inte läst rapporten och sett vad som ligger bakom. Men min erfarenhet är raka motsatsen, jag skulle ifrågasätta hur gränsen ska dras för distanser upp till tre mil. Man är stirrig, ger järnet och blinkar inte tillräckligt ofta för att skydda ögonen. Man drar i sig mycket luft på ett kortare lopp och flämtar hårt. I längre lopp är det lugnare. När det gäller kroppen är problemet att bli av med värme, säger Anders Larsson.
Fakta: Temperatur vid starten sedan 2000
2000: -6
2001: -21
2002: -18
2003: -11
2004: -12
2005: -16
2006: -19
2007: -1
|
Visa på Facebook:  |
Skriv ut:  |
|
|