Orienterarna invaderar Rörbäcksnäs


ORIENTERING/SÄLEN



De senaste dagarna har cirka 400 orienterare sprungit i skogarna runt Sälen. Det är dock ingen mot vad som väntar i helgen. För femte året i rad arrangerar Malungs OK sin 3+3-tävling och arrangörerna räknar med att 1 500 deltagare kommer till start.

- Vi gör det här i samarbete med Rörbäcksnäs IF och två av de tre tävlingsdagarna kommer att genomföras i trakterna kring Rörbäcksnäs, berättar pressansvarige Jimmy Birklin.

Rörbäcksnäs är en liten ort nära norska gränsen och som i normala fall har 200 invånare. En helt annan siffra blir det då orienterarna invaderar byn.

- Med funktionärer, deltagare och anhöriga så blir det cirka 2 000 människor som kommer att vistas i Rörbäcksnäs under fredag och lördag. Det blir en tiodubbling av antalet invånare och det är ju lite kul, säger Birklin.

Det här är ett jättearrangemang och troligen det största i Dalarna i år, enligt arrangörsstaben.

- Fredagskvällens sprint, med 1 000 deltagare, är bland de större i Sverige. Och sammantaget med lördag (medeldistans) och söndag (långdistans) blir det över 4 000 starter totalt.

Antalet deltagare ökar för varje år och 4 000 starter är förstås rekord.

- Deltagarna uppskattar tydligen arrangemanget för de kommer tillbaka år efter år, säger Birklin.

En detalj som inte är fullt så bra är upplägget av själva tävlingen. 3+3 är en internationell tävling, men samtidigt avgörs DM. Det som blir lite tokigt är att dalalöparna väljer att springa DM, vilket innebär att de inte får mäta sina krafter mot de internationella löparna.

- Ja, det där är lite dumt och det är inget som vi (Malungs OK) har bestämt. Men visst borde det ha varit ett öppet DM, avrundar Jimmy Birklin.


Jörgen Wåger
jorgen.wager@dt.se
Publicerad: 2007-06-28 22:08

 
Visa på Facebook: Skriv ut:

Mer Sport måndag 6 september 2010:

LIF förlorade närkamperna

ISHOCKEY/BORLÄNGE. - Vår sämsta match den här försäsongen, säger tränaren Christer Olsson.

Läs mer
Läs mer

 (32)



Rejäl rysare för Aspelin

TENNIS/NEW YORK. Simon Aspelin och Paul Hanley är klara för kvartsfinal i US Open, parets största framgång på länge.

Läs även: Aspelin vidare i US Open

Läs mer
Läs mer

 (0)


Nu är seriesegern nära

FOTBOLL/FALUN. Efter vinnst mot Rengsjö var naturligtvis FK-tränaren Tomas Johansson och hans spelare nöjda, glada och belåtna.

Läs mer
Läs mer

 (3)


Vilken dag för Malung

ORIENTERING /UMEÅ. SM-guld till Erik Rost och SM- silver till David Andersson.

Läs även: Finalkar David Andersson siktar på ny SM-medalj

Läs mer
Läs mer

 (0)


Vilken vändning Dala-Järna

FOTBOLL/TRÖNÖ. Efter en makalös vändning tog Dala-Järna en oerhört viktig seger med 5-2.

Läs även: Dala-Järna tar hjälp av Dalkurd

Läs mer
Läs mer

 (1)


"Jag har haft en jädra tur"

Här berättar Ludvikamålvakten om när han fastnade i sågen.

Läs mer: På bara några sekunder var årets fotbollssäsong över

Webb-TV
Se inslaget


Dalaroddarna fick fin start

RODD/LILLA EDET. Lassi Karonen var som vanligt överlägsen, men roddare från länet knep ytterligare två medaljer.

Läs även: Lassi laddar för SM

Läs mer
Läs mer

 (0)


Aspelin vidare i US Open

TENNIS/NEW YORK. Borlängebördige Simon och australiensaren Hanley vann solklart.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Hanne och Julia i EM-kval

FOTBOLL/FALUN. Den 11-16 september spelar svenska F18-landslagstruppen EM-kval.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Tre träningsmål av "Jensa"

ISHOCKEY/HEDEMORA. Det blev onödigt spännande när Leksand besegrade Västerås med 4-3 i onsdagens träningsmatch i Hedemora.

Läs mer
Läs mer

 (6)


14 dagar till nedsläpp

Hockey. Här hittar du fakta om alla lag i årets Hockeyallsvenska.

Läs mer:
Ingen Doell i Leksand

Läs mer
Läs mer

 (7)


Vd och ansvarig utgivare: Pär Fagerström
Redaktionschef: Ewa Wirén
Adress: Box 265, 791 26 Falun
Telefon: 023-936 00
e-post: 72023@dt.se

Lägg in annons här >>