EM–kval genrep utan dalaspelare
P18–landslaget matchar mot Finland inför höstens EM–kval i ett dubbelmöte – i kväll i Korsnäs och på torsdag i Ludvika.
Detta sker dock helt utan dalaspelare i laget.
Relaterat
Fakta
Fakta
Tisdag 14 augusti kl. 18.00 Lindvallen, Korsnäs
Torsdag 16 augusti kl. 13.00 Hillängens IP, Ludvika
Förbundskaptenen Claes Eriksson tog tidigare i år med Brageduon Stefan Lindmark och Joakim Broman till P18–landslagets läger på Bosön.
Hur långt ifrån truppen skulle du säga att de är i dag?
– De är nära, mycket nära. Det fattas dock litegrann just nu, men vi följer deras utveckling på nära håll, säger Claes Eriksson.
Vad är det som måste till?
– Det handlar lite om att ta det där nästa steget, men det kan också gå ganska fort om det väl sätter fart. Sedan ska man komma ihåg att det är tuff konkurrens på många av platserna i laget.
I oktober drar U19 EM–kvalet i gång och dubbelmötet med Finland är viktiga matcher i förberedelsen, menar förbundskaptenen.
– Det här är lite av det stora testet på en del spelidéer och även för en del av spelarna. Vi har matcher mot Norge och Danmark innan kvalet börjar också, men det här är slutfasen av förberedelserna.
Vad är lagets styrka?
– Vi har ett samlat och aggressivt försvar – det ju är välväxta killar flera av dem. Vi har lagt fokus på att sätta försvarsspelet. Det är en trygghet som ledare att veta att försvarsspelet sitter – det inger också en grundtrygghet i hela laget, säger Eriksson och fortsätter:
– Vi har en otrolig lagmoral och många olika spelartyper, tekniskt och fysiskt sett är det en väldigt varierande och flexibel grupp. Offensivt skulle jag nog säga att djupledsspelet är vår styrka, säger förbundskaptenen.
I laget finns en mix av spelare med allsvensk erfarenhet, reservlagsspelare och några från någon av de europeiska toppklubbarnas akademier.
Namn som redan spelat allsvenskt är bland andra Helsingborgs Emil Krafth, Göteborgs David Moberg Karlsson samt Simon Tibbling som i år startat i sju av Djurgårdens allsvenska matcher.
Inga lokala spelare – men arrangemanget av landskamperna är däremot glädjande för dalafotbollen, menar Ann-Louise Ebberstein, Dalarnas Fotbollsförbund.
– Dalarna har skaffat sig ett bra rykte genom fina arrangemang – med stor draghjälp från föreningarna. De olika landslagen verkar trivas här och det är mycket positivt för dalafotbollen.

























