Därför hoppar Rajala av
Klubben slåss för sin existens.
Då lämnar Jimmy Rajala tränarjobbet
– Tiden har inte funnits, säger Gustafstränaren.
Gustafs Goif har parkerat som seriejumbo i norrettan.
I lördags åkte laget på ordentlig käftsmäll mot Sirius, 1–14, men Jimmy Rajala såg aldrig matchen.
Dagen innan hoppade nämligen tränaren av.
– Jag har fått ett nytt civilt jobb och tiden har inte riktigt funnits. Det innebär att jag bara hade kunnat vara med på hälften av matcherna. Då tog jag och föreningen beslutet att jag slutar som tränare, säger han.
Trots den jobbiga situationen försvinner Rajala.
– Det har ju eskalerat under sommaren. Spelare har försvunnit, skador har kommit och spelare har gått till andra klubbar. Det har inte varit optimalt, men det är ingenting som har påverkat mitt beslut.
Han skrev på tränarkontraktet i december 2011.
– Då hade vi 14–15 spelare på kontrakt. Tanken vara att vi skulle krydda det med tre–fyra namn. Istället lämnade tre–fyra stycken. Det var inte bra.
Under våren fanns stora problem i truppen.
– Det blev fel från början. Vi tränade ofta med nio–tio spelare. Det säger sig självt att det inte håller på den här nivån. Så har det sett ut hela våren. Men vi har försökt göra det bästa av situationen. Det blev en ond spiral vi inte kunde ta oss ur.
Per-Amund Ruth säger att klubben eventuellt inte kan slutföra säsongen?
– Det får inte hända på den här nivån. Man har ett ansvar mot andra klubbar i serien.















































