En utmärkt comeback Säterföraren Markus Hällbo snabbast i Dan Anderssons Minne
Han avbröt SM-serien på grund av motivationsbrist i fjol.
Nu har Markus Hällbo, Säters MK, återfunnit glädjen och gjort comeback.
– Vi kanske har siktat för högt tidigare. Att åka mindre, lokala rallyn utan press är det roligaste som finns, säger 37-åringen efter segern i Dan Anderssons Minne.
Relaterat
Jodå, Erik "Eken Johansson kan fortfarande åka fort. Sonen Tobias tvingades bryta Dan Anderssons Minne, men pappa Johansson, numera tävlandes för SMK Hedemora, körde in på en fjärdeplats totalt.Fotograf: Claes Söderberg
Han tog hem den fyrhjulsdrivna klassen med god marginal, en minut och 16 sekunder, till tvåan Steen Skodborg, Borlänge MK, och vann även totalt.
– Jag har sysslat med rally sedan jag var 15 år, men faktiskt aldrig tagit en totalseger förrän nu. Det här var verkligen skoj, säger Hällbo.
En förklaring till att första totalsegern låtit vänta på sig är att Hällbo mest tävlat i större sammanhang tidigare.
– Jag har haft mycket kul i SM och var bland annat snubblande nära ett brons ett år. Samtidigt har det inneburit en massa måsten att köra de större tävlingarna. Nu, i Dan Anderssons Minne, kunde jag köra avslappnat och det var fantastiskt roligt, säger Hällbo.
Rallyt innehöll tre specialsträckor som sammanlagt mätte sex mil.
Hur var vägarna?
– Otroligt fina. Förhållandena var perfekta och jag måste ge en eloge till funktionärerna som ställde upp i kylan.
Hällbo låg tvåa efter den första sträckan som vanns av Tobias Johansson, Ludvika MS. Den senare fick dock problem med motorn på andra sträckan och tvingades bryta.
– Synd att han försvann. Vi var av en sväng på första sträckan, men det är nog tveksamt om vi hade tagit Tobias ändå. Han har ju tempo i sig från SM, säger Hällbo.
Trea i fyrhjulsdrivna klassen och fyra totalt blev Tobias pappa, Erik "Eken" Johansson, tävlandes för SMK Hedemora. En annan hemmaförare som imponerade var Christian Gustavsson, Ludvika MS, som segrade i B-förarnas tvåhjulsdrivna klass på en tid som räckte till en fin femteplats totalt.
Frånsett en olycka, som försenade rallyt med omkring 45 minuter, var arrangörerna nöjda med tävlingen som lockade 107 startande.
– Alltid tråkigt när sådant händer, men vi är glada över att det gick bra med de inblandade. De var lite ömma i nacken, men behövde aldrig uppsöka sjukhus, säger tävlingsledaren Johan Eriksson.























































Senaste kommentarerna:
Skrivet 5 feb 2012 20:15 Ludvika007 (Ej registrerad)
Ludvika007 (Ej registrerad) skrev:
Film från tävlingen finns på Youtube. Sök på Dan Anderssons Minne 2012. Markus Hällbo, Steen Skodborg,
Eken, Tobbe Johansson och Jennie-Lee på SS1.
MVH Ludvika007
För direktträff sök på Dan Anderssons Minne 2012 4wd.
Ludvika007
Skrivet 5 feb 2012 19:41 Ludvika007 (Ej registrerad)
Film från tävlingen finns på Youtube. Sök på Dan Anderssons Minne 2012. Markus Hällbo, Steen Skodborg,
Eken, Tobbe Johansson och Jennie-Lee på SS1.
MVH Ludvika007