Tove bara vinner
Den blågula succén vid världscuptävlingarna i Klippiga Bergen fortsätter.
Och framgångsrikast av alla är Tove Alexandersson.
Efter segrarna i masstart och sprint motsvarade den 19-åriga Borlängetjejen förväntningarna även i torsdagens medeldistans som hon vann före landslagskamraten Josefine Engström.
Relaterat
Segermarginalen blev till sist över två minuter trots att Tove halvvägs in i loppet var lika långt efter Josefine.
– Jag gjorde två misstag på det första varvet, men efter varvningen gick det klart bättre. I dag var det lurigare orientering, så trots att jag inte gjorde något felfritt lopp räckte det till seger. Jag är otroligt nöjd med de här tävlingarna. Tre segrar, det känns otroligt bra, säger Tove Alexandersson till orientering.se.
Herrklassen vanns av Toves klubbkompis i Alfta-Ösa, Erik Rost, som i fotorientering representerar Malungs OK. Rost gjorde ett prickfritt lopp och vann med 16 sekunders marginal till tvåan Andrey Grigoryev, Ryssland.
– Jag har känt att jag har varit i bra form även i de tidigare loppen. Men nu fick jag verkligen till det. I dag var det teknisk svår orientering. Det i kombination med den öppna skogen plus att det var lite skare innebar att det fanns fördelar för mig som även är duktig i vanlig orientering, säger Erik Rost som tog sin sjätte världscupseger i karriären.
I och med torsdagens dubbel har de svenska skidorienterarna tagit fem av sex möjliga segrar i världscuptävlingarna.
På fredagen körs en mixedstafett (sex sträckor där en herre och en dam kör tre sträckor vardera). Därefter väntar två World Ranking Events innan det svenska landslaget återvänder till Sverige.




















































