Östlundh: "Handlar om att hantera det mentala spelet"
Två gånger vann Dennis Östlundh, 34, första kvalmatchen med Assyriska.
Men förlorade returen.
– Att ta ut segern i förskott är risken, säger Jönköpings Södra-mittfältaren.
Relaterat
Fakta
Klassiska genomklappningar
1996: Umeå ledde med 1–0 inför returen hemma på Gammliavallen mot "Åshöjden-laget" Ljungskile. Men Ljungskile vann med 3–2 på bortaplan och nådde allsvenskan för första gången.
2004: Milan ledde med 4–1 inför returen mot Deportivo La Coruña i Champions Leagues kvartsfinal. Med mål av Pandiani, Albert Luque och Valerón i första halvlek hade "Depor" genomfört en av historiens CL-vändningar och i slutet av andra halvlek fastställde Fran slutresultatet 4–0. Spanjorerna slogs sedan ut av slutsegraren Porto i semifinal.
Artikelserie
- LÄS ÄVEN:
- Brage 2011 - en Scary Movie 2011-11-04
- Chatt med "Slavik" 2011-11-03
- Exklusiv dagbok för DT:s läsare av Brageprofilen Tobias Johansson 2011-11-04
Dennis Östlundh gillar kvalmodellen till allsvenskan och Superettan.
– Över två matcher på kort tid är det det bästa laget som vinner. Det känns rättvist, säger han.
I fjol somras värvades han av Jönköpings Södra från Assyriska – och hamnade i kval.
I dubbelmötet var det dock inget snack om saken, J Södra vann med totalt 4–0 mot division 1 norra-tvåan Sirius för ett år sedan.
Men kvalveteranen har sämre minnen.
2004 var han med i det Assyriska-lag som hade 2–1 inför, och 90 minuter in i, bortamötet med Örgryte – men förlorade.
För två år sedan vann samma Assyriska med 2–0 hemma mot Djurgården sedan Östlundh nickat in 1–0 i 38:e minuten.
Rubrikerna efteråt talade om ett Djurgården "på väg ur allsvenskan".
Dennis Östlundh vet fortfarande inte hur Assyriska kunde förlora med 0–3 i returen på Stockholms stadion.
– Om jag visste det skulle jag sälja det på burk och bli obegripligt rik. Skämt åsido så lever varje match sitt eget liv och det är efter två matcher man räknar ihop det. Mer än något annat handlar det om att hantera det mentala spelet, säger han.
Assyriskas för två år sedan är den värsta genomklappningen från en match till en annan i ett kval till allsvenskan eller Superettan sedan allsvenskans serieomläggning 1993.
På 18 år är det bara Umeå FC, i kvalet till allsvenskan 1996 mot Ljungskile, som har tappat en ledning från bortamötet till förlust i dubbelmötet mot ett lag från en lägre division.
Brage gör dock allt för att slå ifrån sig påståenden om att Superettan-platsen är säkrad redan innan hemmamatchen mot Sylvia i morgon.
– Det är just det som är risken, precis det, att ta ut segern i förskott, säger Dennis Östlundh.
Tror du själv att Brage klarar sig?
– De har skaffat sig ett otroligt bra utgångsläge. Tre mål på bortaplan är starkt i sig och såklart viktigt i den här typen av matcher. De har ett otroligt gynnsamt läge inför det som komma skall i helgen, så det ser väl bra ut.
Själv lyckades Dennis Östlundh och hans Jönköpings Södra den här gången undvika kval – i Superettans sista omgång.
– Jag är glad att slippa spela de här matcherna, självklart. När man spelar ett negativt kval har man känslan av att man har allting att förlora, säger han.






















































