Anrikt rally inställt
Relaterat
- Det går inte ihop ekonomiskt för oss, säger Johan Strömberg, Ludvika MS, som förklaring till beslutet att ställa in 2009 års upplaga av det anrika rallyt.
När beslutet togs fanns 48 anmälda ekipage och till detta kom tre ungdomsförare. Anmälningstiden för rallyt gick ut i fredags.
- Vi måste ha närmare 70 anmälda för att det ska gå ihop för oss.
De senaste dagarna hade också ett nytt orosmoln dykt upp. Blidvädret gick hårt åt vägarna och eftersom de måste vara ordentligt isbelagda kunde det ha lett till att rallyt blivit inställt av samma anledning som i år.
Rallyt skulle ha startat den 3 januari med start och mål i Ludvika. Rallyt är ett samarbete mellan klubbarna i Ludvika, Kopparberg, Hällefors och Nora. Det första rallyt kördes 1968 med start och mål i Nora.
Senast rallyt kördes var 2006 och då stod Dick Wicksell från Uppsala som segrare.




















































