En seger för IBF Falun utan att spela.
Relaterat
Thomas Brottman och hans IBF kan blicka mot slutspelet nu. Men Brottman tänker ännu så länge bara på den sista seriematchen.
Den segern betyder att IBF Falun har tre poäng och 15 måls bättre målskillnad tillgodo på Pixbo närmast under slutspelsstrecket inför söndagens avslutande matcher.
Då spelar IBF hemma mot Tyresö Trollbäcken och Pixbo möter Umeå borta.
Om i IBF ska missa krävs exempelvis att Pixbo vinner borta mot Umeå med sju mål och att IBF förlorar hemma mot Tyresö med åtta.
Det händer naturligtvis inte.
- Visst ska det mycket till för att vi ska kunna missa. Men jag vill inte prata om det, vi har fullt fokus på vår match på söndag, säger IBF-coachen Thomas Brottman.
Efter matcherna på söndag eftermiddag fastställs också slutspelet när de trebästa klubbarna i superligan får välja motstånd.
- Vi står nog högt på listan hos flera klubbar och jag tror vi blir valda tidigt, tippar tränare Brottman..
Sannolikt får i så fall IBF börja SM-slutspelet borta mot Caperiotäby eller Storvreta som blir etta och tvåa i serien.
SM-slutspelet börjar fredagen den 12 mars.

















































