Peter Rosendal öppnar för Brage
Relaterat
Konkurrensen på målvaktssidan har varit stentuff i allsvenska Örebro de senaste två säsongerna.
Först gjorde Richard Richardsson, Peter Rosendal och Peter Westman upp om förstamålvaktsplatsen, sedan byttes Richardsson (Sirius) ut mot Danmarksproffset och tredjemålvakten från VM 2006, John Alvbåge.
Efter att en hel säsong ha fått hålla till i Örebro Ungdom, som vann division 3 västra Svealand, fick förre Bullermyren-målvakten Rosendal i förra veckan beskedet att klubben väljer att satsa på Westman som backup till Alvbåge även 2010 och därmed inte förlänger målvaktstalangens tvåårskontrakt, som går ut i november.
- Vi kom inte riktigt överens tyvärr, klubben ville hellre ha Westmans rutin, säger Borlängekillen.
Redan i somras, när Brage hamnade i akut målvaktskris efter att Johan Höjer allvarligt skadats och Christoffer Otterberg meddelat attt han skulle flytta till Stockholm, gick rykten om att Peter Rosendal, som lämnade Bullermyren för knappt två år sedan, skulle återvända hem.
- Jag hörde rykten att de ville ha mig, men personligen hörde jag ingenting.
Nu säger han:
- Jag får hjälp av en person som har kontakt med agenter, kollar lite klubbar och snackar lite med folk. Norge är ett alternativ, eller en division 1- eller Superettan-klubb.
Brage?
- Jag har inte hört något därifrån än. Men de har gjort det jättebra i ettan och är självklart ett väldigt intressant alternativ om det skulle komma till den situationen.






































































