Visst blir det speedway
Relaterat
Vintern har varit tuff och personerna som bygger "det nya Masarna" har arbetat hårt för att samla ihop ett startkapital.
- Vissa företag börjar nog tröttna på oss. Det händer att vi möts av frågan "Är ni här och tigger pengar nu igen? Vi som ska säga upp tre personer", säger Lindqvist.
Han räknar inte med att tiden fram till premiären borta mot Hammarby den 30 april blir lugnare, bara för att det har börjat klirra i kassan.
- Vi är ju fortfarande på gränsen och darrar, så vår pengajakt fortsätter.
När väl säsongen drar igång ska klubben lägga hög prioritet på att förarna ska få sin ersättning i rätt tid.
- Senast tio dagar efter tävlingen ska förarna ha pengarna i sin hand. Lyckas vi inte med det, så är vi illa ute igen.
På sikt är målsättningen att åter ha ett elitserielag i Avesta.
- Men det kommer att dröja. Både ekonomin och organisationen måste vara stabil innan vi är redo att ta steget upp.
Lindqvist avslöjar vidare att samtliga förare i årets trupp har likadana kontrakt. Dessa ska betalas med hjälp av bland annat publikintäkter.
Hur stor publik räknar du med på hemmamatcherna i allsvenskan?
- Omkring 500 är godkänt. Men vi ser naturligtvis gärna en dubbelt så stor siffra, säger Lindqvist.
Gasarna SK, som ska köra under namnet Masarna, har hemmapremiär den 7 maj mot Solkatterna.








































































