Ny vänsterback i Dalkurd
Relaterat
Dalkurd fortsätter att förstärka i backlinjen. På tisdagen presenterade klubben vänsterbacken Nadim Said, som här flankeras av tränarduon Lasse Ericson och Bernhard Brcic. Foto: Jones Kizil
Artikelserie
På två dagar har Borlängeklubben förstärkt med lika många spelare, i måndags mittbacken Marko Mihajlovic och på tisdagskvällen den 23-årige fransmannen Nadim Said.
- Han är fostrad på den kända fotbollsakademin Clairefontaine och hade bland annat Abou Diaby, Ben Arfa och Thierry Henry som lagkamrater, säger Cicen.
Nadim Said har även meriter från storklubben AS Monaco FC.
- Han fick vara med i några träningsmatcher med A-laget, säger Cicen.
När Tobias Redhe slet av hälsenan i januari blev Dalkurd piskat att hitta en ny vänsterback. Nadim Said har i träningsmatcherna mot Arameiska/Syrianska och Sirius visat att han är en fullgod ersättare. Kontraktet med Dalkurd gäller över två säsonger.
Said blir den tredje fransmannen i Dalkurd. Där finns sedan tidigare Redwann Kribii och Merwan Gargouri.

















































