Friesen var aktuell
- Jag väntade under hela hösten på att något skulle hända, säger Ejendal, som nu hoppas på - superforwarden Teemu Selänne, 37.
Relaterat
Dalarnas Tidningar den 4 september 2007.
Per-Olof Ejendal bekräftar att Leksand förhandlat med Jeff Friesen, men att förhandlingarna rann ut i sanden och är ett avslutat kapitel. FOTO: KJELL JANSSON
Tidningen träffar storsponsorn och mannen bakom den spektakulära värvningen av målvakten Ed Belfour, 42, vid lunchtid på torsdagen, i restaurangen i arenan som bär hans efternamn.
Samma dag har nya uppgifter kommit som säger att Ejendal på måndagen träffade Teemu Selänne på en restaurang i Borlänge.
- Det stämmer inte, säger Per-Olof Ejendal.
- Jag var där i arbetet och träffade gamla affärsbekanta från Finland.
Har du någon gång varit i kontakt med Selänne eller någon i hans närhet, exempelvis hans agent?
- Nej, det har jag inte. Men jag hoppas att andra företag tar chansen och gör samma sak som jag har gjort genom mitt företag.
Ejendal fortsätter:
- Jag hoppas att uppgifterna om Selänne stämmer. Det kan ju finnas sekretessavtal som gör att inte ens jag känner till diskussionerna.
När Per-Olof Ejendal, som sedan i augusti är styrelseledamot i Leksands IF, i en exklusiv intervju med DT-sporten i september till sist bekräftade att Belfour-värvningen genomförts med hjälp av sponsorpengar från Ejendals, omtalade han att han inte är främmande för att i framtiden göra en liknande affär.
Det håller han fortfarande fast vid.
- Det kan jag tänka mig att göra. Vi behöver fler spelare för att ta oss tillbaka till elitserien, helst forwards, säger Per-Olof Ejendal.
I september berättade tidningen att den kanadensiske landslagsforwarden och tidigare Stanley Cup-mästaren Jeff Friesen, förra säsongen i Calgary, hade haft kontakter med Leksand.
Det dementerades av klubben.
Men Per-Olof Ejendal berättar:
- Genom samma agent som jag fick kontakt med Belfour, hans namn vill jag inte berätta, kom också Jeff Friesen på tal. Han var i kontakt med Leksand, men det blev aldrig något med honom. Jag tror att Friesen var för dyr. I styrelsen pratar vi sällan om spelaraffärer.
Var du själv beredd att finansiera den värvningen?
- Nej, jag ville som sagt att någon annan skulle göra samma sak som jag hade gjort. Jag väntade under hela hösten på att något skulle hända, säger Ejendal.
- Clas Ohlson och Stora Enso är två företag som borde ha musklerna att värva en spelare av hög klass.
Clas Ohlsons vd, Klas Balkow, kommenterar:
- Var och en får stödja Leksand på det vis som de finner lämpligt. Vi har ett jättefint samarbete med klubben i dag genom att vi tillhör Guldlaget.
Insjöföretaget, som har inlett en etablering i Finland, har utpekats som finansiär vid en eventuell värvning av Teemu Selänne.
- Spekulationer kommenterar vi inte, säger Balkow.
Fakta:


































































