Jens tackar för sig
Relaterat
Jens Bergenström styr vidare mot träning, föräldraskap och studier. Foto: Janne Eriksson
15 000 besök per vecka och totalt 130 000 sidvisningar.
Men efter exakt två månaders wrajtantajtan slår Jens Bergenström från Borlänge, som han alltid kallar för Möjligheternas stad, i dag igen dörren till sitt och Leksands innersta.
Anledningarna är tre:
1) Sedan förra fredagen tränar han på is med laget. Den opererade axeln, som har hämmat honom sedan i februari, är återställd.
- Jag har inte ont i den alls längre, det känns fantastiskt skönt. Tanken är att jag ska komma igång mer och mer, och efter nyår kunna träna fullt ut.
2) I februari blir han och frun Ingrid föräldrar för första gången.
- Jag är ganska nervig redan.
3) I vår ska han börja studera.
- Det handlar om en ekonomikurs på högskolan, men jag funderar också på att plugga media. I och med skrivandet har jag blivit nyfiken på hur media fungerar.
När LIF-profilen i ett inlägg i tisdags berättade att han är på väg att avsluta sitt bloggande startades en grupp - "Vi som vill ha Jens Bergenströms Blogg kvar!" - på internetcommunityn Facebook.
Ännu ett bevis för att hans formuleringar är superpopulära bland dt.se-besökarna.
- Jag hade aldrig kunnat tro att så många skulle tycka om bloggen. Jag har fått enormt mycket uppskattning.
Förutom från lagkompisen Jesper Ollas.
- Sedan jag skrev dåligt om Liverpool har han bojkottat den, haha.
Med humor och finess har Jens Bergenström tagit läsarna med bakom kulisserna i Leksand. Vi har fått veta att Kenny Källström är en tänkare, att Tomas Kollar är en hejare på trav och att ungdomskedjan med Martin Janolhs, Martin Karlsson och Henrik Andersén kallas för Knattarna.
Men forwarden har också berättat om hur det är att vara långtidsskadad, om hur en lång bussresa till bortamatch kan vara och om practical jokes som sammansvetsar truppen.
- Jag har inte haft några problem alls med idéer. Och utan kompisarna i laget hade det aldrig varit möjligt, det vill jag tacka för. Sedan ska Johan Bonde (materialförvaltare) och Tommy Fredriksson (fystränare) ha cred för sin humor, de ligger bakom en hel del upptåg.
- Att skriva har varit enormt kul. Sedan har det varit väldigt bra för mig som människa att få träna på det, jag har ju inte skrivit sedan i skolan.
Och bloggkarriärens slut kan vara tillfälligt.
- Det beror på hur mycket tid allt annat tar, vi har ju en del på gång.
Det finns alltså mer att berätta?
- Ja, men vad kan jag inte avslöja. Än.
Fakta: Succébloggaren
Namn: Jens Bergenström.
Ålder: 29.
Familj: Hustrun Ingrid.
Bor: Borlänge.
Yrke: Ishockeyspelare i Leksands IF.
Aktuell som: Superpopulär bloggare på dt.se som i dag skriver sitt sista inlägg.







































































