Mattias är sju centimeter från Berlin
Relaterat
Foto: Lars Dafgård
Foto: Lars Dafgård
Mattias Jons har två svenska mästerskapsguld i slägga och hans personbästa på 74.23 är bara sju centimeter från kvalgränsen till VM i Berlin. Foto: Lars Dafgård
Släggkastaren Mattias Jons bor i Falun men tävlar för Hässelby SK. Han tävlar också i tyngdlyftning för Falu AK. "Tyngdlyftningen är ett bra komplement till släggträningen", säger Mattias. Foto: Lars Dafgård
Släggkastaren Mattias Jons bor i Falun men tävlar för Hässelby SK. Han tävlar också i tyngdlyftning för Falu AK. "Tyngdlyftningen är ett bra komplement till släggträningen", säger Mattias. Foto: Lars Dafgård
26-årige Mattias Jons är hälsingesonen från lilla Ängebo som kan komma att bli länets enda tävlande vid friidrotts-VM i Berlin. Han gick friidrottsgymnasiet i Falun och bor kvar i stan, jobbar vid Phone house i Borlänge - men tävlar för Stockholmsklubben Hässelby.
- Jag skrev på för dem efter studenten i samband med att jag flyttade till USA för att plugga och idrotta på college. Hässelby är en av landets största friidrottsklubbar och kan ge en bättre förutsättningar än andra föreningar, det var mest därför, säger Mattias.
Men han känner sig mer som en dalaidrottare än något annat. Efter sex år i USA flyttade han tillbaka till Falun och jobbet som idrottsinstruktör vid Högskolan Dalarna (en tjänst som gick ut i våras). Och efter att ha noterat karriärens längsta kast i juni, 74.23, framstår han som den kanske troligaste kandidaten till att försvara Dalarnas färger vid VM i augusti.
- Kvalgränsen är på 74.30 och det tycker jag borde gå att fixa. Sju centimeter låter inte, och är inte, så mycket. Men det är lättare sagt än gjort, säger han.
Mattias har tre tävlingstillfällen på sig att kvala in till VM innan tiden går ut i augusti - men ser större utmaningar än så i framtiden.
- Får jag vara skadefri kan jag nog nå 80 meter om fem år. Det svenska rekordet ligger på drygt 80 meter så det vore ju kul om det gick att slå, även om det inte är något jag går runt och tänker på. Det viktiga är att känna att man hela tiden utvecklas, fortsätter han.
Och det är just det som får honom att hela tiden fortsätta gå ner till kastringen och träna fem dagar i veckan under tävlingssäsong. I en sport utan stora sponsorpengar eller feta kontrakt blir kärleken till idrottsutövandet drivkraften.
- Man önskar ju att dygnet hade fler timmar så man hann med att lägga mer tid på träningen. Men så tänker väl de flesta som tävlar i de mindre sporterna och jobbar vid sidan om. Har man väl börjat utvecklas och se att man hela tiden kastar längre är man fast, även om man har ont i kroppen nästan jämnt.
Och skulle han nå en startplats i Berlin vet han vad som gäller.
- Det kommer säkert krävas 75 meter för att nå final och då är det ju bara att gå stenhårt för det. Då kvittar det om jag gör tre övertramp. Men skulle jag missa finalen gör det mig inte så mycket, det vore stort bara att få uppleva ett VM, säger Mattias.
Fakta: Tävlar för Hässelby
Ålder: 26.
Klubb: Hässelby SK.
Familj: Mamma, pappa, två syskon samt sambon Annika.
Intressen: Idrott, marknadsföring, försäljning.
Utveckling: Kastade över 70 meter första gången 2006. Har därefter förlängt sitt personbästa med nära fyra meter till dagens 74,23.
Aktuell: Är bara sju centimeter från att kvala in till friidrotts-VM i Berlin i slägga. Det 20 år gamla svenska rekordet ligger på 80,14.
Återstående tävlingar att kvala in till VM på: 17 juli: Valbo Games, Gävle, 23 juli: GP, Karlstad, 1-2 augusti, SM, Malmö.
FAKTA/De tio längsta släggkasten i år:
81.43 Krisztián Pars, Ungern
80.82 Krisztián Pars
80.72 Yury Shayunou, Vitryssland
80.71 Krisztián
80.52 Krisztián
80.40 Krisztián
80.38 Krisztián
80.19 Krisztián
80.14 Igors Sokolovs, Lettland
80.10 Aleksey Zagornyi, Ryssland
VÄRLDSREKORD: 86.74, Yuriy Sedykh, Sovjetunionen












































































