Lundströms nya roll
Relaterat
Nu börjar det klarna vad Mikael Lundström ska syssla med inom Leksands IF. Foto: Daniel Eriksson
Artikelserie
- Kan jag vara till hjälp i något avseende ställer jag givetvis upp. Men det är inte så mycket mer jag ska göra, tillägger han.
Känns det som om du fått sparken ändå?
- Jag vet inte, men det är väl en tolkningsfråga. Det får man tolka som man vill. Det har varit många turer i det hela, det har det. Men jag känner ingen bitterhet. Jag accepterar styrelsens beslut.
Mikael Lundström fick tre säsonger som sportchef i klubben.
Hur ser du på dem?
- Det är både plus och minus. Minus är givetvis att vi inte lyckades gå upp. Det kan inte bara falla på sportchefen att man misslyckas med det. De två senaste säsongerna har vi haft ett lag som var mäktigt att gå upp. Men sedan finns det en rad orsaker till att vi ändå inte lyckades. Som senast med skador som man inte rår över.
På plussidan nämner han de unga spelare som stått på tillväxt och som nu börjar ta för sig.
- I dag har vi en betydligt bättre struktur och bättre möjligheter än vad vi hade för tre år sedan när jag började.
Mikael Lundströms sista (?) stora uppgifter var slutförandet av Clas Ohlsson Cup och ett stort symposium i samband med den. Han har också gjort en utvärdering av den gångna säsongen.
Nu kan han koncentrera sig på sin roll som styrelsemedlem i hockeyförbundet där han också tagit plats i elitkommittén och i tävlingsnämnden.
- Sedan ska jag se mycket hockey. De har jag inte tröttnat på.
Mikael Lundström har kontrakt med Leksands IF fram till den sista april nästa år.







































































