Två segrar blev en
Relaterat
Därmed halkade han ned till en åttondeplats.
- Riktigt surt. Det känns som att det bedrivs någon sorts mobbing mot mig, säger Moraföraren som även tidigare under säsongen blivit utsatt för märkliga bestraffningar.
På Jyllandsringen straffades han för att ha flyttat bilen mellan 5 och 10 centimeter före start.
- Jättekonstigt. Jag gjorde ingen tjuvstart och jag vet att jag stod bakom linjen, suckar Mårthen.
När väl starten gick tog han sig förbi Joakim Forsell och därefter bevakade han enkelt racet ända in i mål.
En kort stund fick Mårthen jubla över vad han trodde var en dubbel, eftersom han vann det första racet lätt från pole position.
- Men så fick jag höra det här med tidstillägget och då det blev det inte alls roligt längre, säger Mårthen.
Moraföraren ligger trea i sammandraget efter Joakim Forsell och Kevin Engman.
STCC körde i helgen tillsammans med DTC och tävlingen ingick även som den tredje av fyra deltävlingar i skandinaviska cupen. Totalt 24 bilar kom till start.
Britten James Thompson vann det första racet före Richard Göransson medan Thed Björk tog hem det andra, för övrigt BMW-förarens första seger sedan 2008, före Robert Schlünssen.
Seatföraren Roger Eriksson, Dala-Järna, lyckades bäst i det första racet, då han från startruta tolv gick i mål som elva i skandinaviska cupen och som sjua i STCC. I det andra racet låg han länge runt tiondeplats, men fick problem på det näst sista varvet och slutade på 19:e plats. SMK Hedemoras Joakim Ahlberg körde in som 14:e bil i skandinaviska cupen och som åtta i STCC.






































































