Serieledarna får jobba för klubben
Relaterat
Markus Koch och Erik Köhler servar en av deltagarna i Dalecarlia Cup på förläggningen som a-lagsspelarna i FK har ansvaret för hela veckan 24 timmar om dygnet. Foto: Klockar Mattias Nääs
Under 24 timmar om dygnet under en vecka har a-lagsspelarna i Falu FK ansvar för en av förläggningarna vid Dalecarlia Cup.
- Jag vet att föreningen tjänar en hyfsad slant på att vi ställer upp så det är bara att göra det.
I går eftermiddag kom Erik direkt från arbetet till förläggningen vid Nygårdsskolan i Borlänge där han tillsammans med kompisen Markus Kock skulle tjänstgöra i åtta timmar.
- Skönt att slippa nattpasset mellan 22 och 06 i alla fall, sa Erik som gjorde sitt första arbetspass på torsdagen.
- Men jag har ett pass kvar den här veckan.
- Vi gör lite av varje här: Sköter en kiosk, delar ut nycklar och lite annat.
Alla spelarna i a-truppen har arbetspass den här veckan och lagledaren Patrik Andersson har inte skonat sig själv heller när schemat gjordes upp.
Att förningar och medlemmar arbetar för sin klubb på olika sätt. Men ofta är det föräldrar eller ungdomar som får göra det. Att spelarna i representationslaget gör det som Falu FK under Dalecarliaveckan är mindre vanligt.
Men för spelarna i Falu FK är det ingen nyhet att de får arbeta för att dra in pengar till sin fattiga förening:
- Vi hade en liknande uppgift under Kopparcupen i handboll i vintras. Då skötte vi också en förläggning. Men det var under försäsongen, sa Erik som tillsammans med Markus egentligen bara klagade på en sak: Att de missade torsdagskvällens träning.
- Men det är ju inte så mycket att göra åt när vi ska arbeta här.
Vid tiotiden på torsdagskvällen fick de i alla fall avlösning när Joakim Stenlund och Calle Tosteby tog över.
- Får någon kille förhinder får han själv fixa sin ersättare, säger lagledare Andersson bestämt.
Om en vecka börjar seriespelet igen. Falu FK leder division 3 med fem poäng.
Och under sommaren har spelarna dessutom dragit in några kronor till föreningens kassaskrin

















































