Skyttekung till B/T Bandy
Relaterat
Sportchefen i Borlänge Tuna Bandy, Mats Eltin (t.v.) och nye tränaren Anders Hedlund (t.h.), hälsar nyförvärvet, Johan Hahne, välkommen. Foto: Privat
I går tränade Hahne med nya lagkompisarna på Tunets IP.
- Det känns skönt att komma tillbaka till min gamla hemmaplan. Att B/T gick upp i allsvenskan var en bidragande faktor till att jag valde att flytta hem, säger Johan Hahne.
Därmed har B/T mer än väl fyllt luckan efter anfallaren Mattias Andersson som flyttat till Halmstad för studier.
I fjol gjorde Hahne 18 mål i norra allsvenskan. Innan sejouren i Västanfors spred Hahne skräck i motståndarförsvaren som målspruta i Heros i division 2.
- Som bäst gjorde jag 50 mål under en säsong i Heros. Senaste åren har jag snittat mellan 20-25 mål och förhoppningsvis ska jag kunna leverera för B/T i vinter, utvecklar han.
Hur bra koll har du på B/T?
- Jag såg några matcher i vintras och laget lyfte sig rejält säsongen som var. Truppen består av mycket unga lovande spelare, så jag ska nog kunna bidra med en del rutin, säger 39-åringen, fortsatt sugen på bandy.
En av ungtupparna i truppen är Johans son, Felix Hahne.
- Det ska bli kul att få spela med Felix. Vi får väl se om jag får några passningar, skämtar han glatt.
Förre elitspelaren Anders Hedlund, med 250 elitseriematcher, tre SM-guld med Västerås, samt 30 landskamper i bagaget, är ny tränare för säsongen 2010/11.
- Johan (Hahne) tillför rutin till truppen och förhoppningen är att han ska fortsätta att göra mål, kommenterar Anders Hedlund och fortsätter:
- Vi har varit i behov av att tillföra allsvensk rutin till spelartruppen och det får vi nu genom Johan.
Som DT-sporten berättat har klubben tidigare gjort klart med målvakten Dan Bruhn, Karlsbyheden, Jocke Gustafsson, Edsbyn och Fredrik Larsson, Derby.
- Det ser bra ut och grabbarna tränar på bra. Vi har varit igång sedan första maj och vi har lagt mycket fokus på styrketräning, sammanfattar Anders Hedlund.
På måndag väntar första ispasset i Hedemora Ishall. Första träningsmatchen blir mot Rättvik i Edsbyn den 11 september.






























































