Stora Tuna överraskade
Relaterat
Rikard Claesson och hans kamrater i Stora Tuna blev bästa Dalaförening i klassiska Tiomila. Foto: Stora Tuna
Stora Tuna fanns nämligen med i den absoluta tätstriden under nästan hela tävlingen.
Men dess värre klarade inte slutmannen Jan Mrazek av att hänga med alla världsklasslöparna på slutsträckan. Han snurrade rejält ett tag och tappade cirka 20 minuter.
- Han är inte så van vid nordisk terräng och nordisk orientering ännu, säger Rickard som vann sin sträcka, den sjunde, och skickade ut laget som trea bara nio sekunder från ledningen.
- Det var naturligtvis roligt att vinna en sträcka. Men det var framför allt roligt att vi fanns med i täten under hela tävlingen, sa Claesson och gladde sig inte minst åt att de unga killarna i laget svarade för strålande insatser.
- De har visserligen inte så mycket rutin ännu men kompenserar det med framåtanda, motivation och energi.
Anton Sjöqvist delade exempelvis segern på första sträckan.
- Anton är en oerhört bra löpare, berömmer Claesson.
På den långa natten gjorde också den 27-årige österrikaren Markus Lang det riktigt bra och såg till att Stora Tuna fanns med i täten.
- Att bli bästa dalalag var inget vi räknade med men hoppades naturligtvis, säger Claesson.
Även om den riktiga fullträffen saknades var det ändå en imponerande bekräftelse av bredden på toppen när fyra lag från distriktet sprang in bland de 20 bästa.
Malungs OK Skogsmårdarna fick en usel start och var nästan fyra minuter efter redan efter första sträckan.
Sedan hjälpte det inte att Malungs starka löpare med Erik Rost som en av de allra starkaste på långa natten successivt arbetade sig uppåt. Någon närkontakt med tätstriden fick inte laget som till slut sprang in som nummer 14.
Scenariot var ungefär identiskt för Leksand som var tio minuter efter redan efter två sträckor och ytterligare tio efter täten efter tre.IFK Mora blev nummer 20 sedan Martin Johansson fört upp laget fem placeringar på slutsträckan.
Till slut blev det en 17:e plats cirka 40 minuter efter segrande Kalevan Rasti.
Kalevan Rasti låg med bland tätlagen i stort sett hela tävlingen, men rycket kom först på sträcka nio genom schweizaren Fabian Hertner, som skapade en lucka på 3.03. Därefter kunde fransmannen Thierry Gueorgiou successivt utöka ledningen och segermarginalen skrevs till 6.27 före fjolårsettan Kristiansand och de senaste årens dominant Haldens SK.






















































