Dags att väcka pelargonerna
Relaterat
Aquarello. Foto: Lars Dafgård
Engelsk pelargon. Foto: Lars Dafgård
Christer Haglund på Torsångs handelträdgård. Foto: Lars Dafgård
Torsång. Foto: Lars Dafgård
Christer Haglund på Torsångs handelträdgård.
Christer Haglund med en Torsångspelargon. Foto: Lars Dafgård
Christer Haglund i växthuset, omgiven av pelargoner. Foto: Lars Dafgård
Diabolo. Foto: Lars Dafgård
- Klicka på en av bilderna för att se fler och större bilder.
De första pelargonerna nådde Europa för så där 300 år sedan. Olika arter korsar sig gärna med varandra och genom förädlingsarbete har många nya sorter dykt upp, i dag finns flera hundra olika pelargoner bara i Sverige. De flesta härstammar från fyra arter som än idag växer vilda i Sydafrika.
- Just att det finns så många olika sorter bidrar till växtens popularitet, det blir lätt att man vill ha fler om man börjat intressera sig, säger Christer Haglund som driver Torsångs handelsträdgård där man årligen arrangerar pelargondagar. I år hade man lyckats samla ihop 210 olika historiska sorter.
Pelargonerna delas in i olika grupper som zonalpelargoner, hängpelargoner, engelska pelargoner, änglapelargoner och doftpelargoner.
Zonalpelargoner dit Mårbacka och Rosenpelargonerna hör är den populäraste gruppen. Dit hör också Torsångspelargonen, som togs fram någon gång på 30-talet av Christers farfar som startade handelsträdgården.
- Vi kände inte till sorten under flera år. Det var en kund som uppmärksammade oss för sex år sedan om att sorten fanns. Hon hade sett pelargonen i en tidning, berättar Christer som fick kontakt med en kvinna i Torsåker som hade exemplar av pelargonen.
- Nu ingår den i vårt standardsortiment och vi har fått bekräftat av äldre kunder att de köpt sorten i mitten av förra seklet här i handelsträdgården.
Torsångspelargonen ger mängder med rosa blommor och kännetecknas av att inte klibba ihop i klasarna.
- Det gör att den tål regn, säger Christer som själv bara satsar på utomhuspelargoner.
- Pelargonen vill ha det svalt och ljust, den trivs bäst utomhus under sommaren. Vill man ha pelargoner inne bör man ställa dem ljust och helst inte över ett element. Har man tillgång till en inglasad veranda är det perfekt.
- Fakta: Pelargos
- Pelargonen har lånat sitt namn från grekiskans pelargos som betyder stork. Kopplingen tros vara blommans frukter som får långa näbbliknande spröt som med lite god vilja kan liknas vid storknäbbar.
------------------
- Fakta: Så sköter du pelargonerna
- Låt jorden torka ut nästan helt mellan vattningarna.
- Ju varmare pelargonen har det, desto mer ljus och vatten behöver den, under sommaren kan det krävas daglig vattning.
- Använd blomsternäring en gång i veckan. Under sommaren mår plantorna bättre av att stå utomhus, vill du ha dem inne även under sommaren bör du inte välja ett söderfönster som kan bli för varmt. För att bilda blommor behöver de dock mycket ljus.
- Rensa bort vissna blad och blommor.
-------------------------
- Fakta: Lästips om pelargoner
- Stora Pelargonboken av Susanna Rosén beskriver 300 sorter samt har bra allmäninformation om olika slags pelargoner.
- Pelargoner av Christa Holm är en bra faktabok. Det står mycket i den, fast den är liten och tunn. Den kan hittas på antikvariat.
- Pelargoner kulturarv i kruka av Karin Martinsson berättar om pelargonernas historia. Den innehåller också beskrivningar av en del pelargoner som finns att få tag på idag.
- 100 pelargoner - och hur du sköter dem av Susanna Rosén är en liten behändig bok som ger de nödvändigaste faktauppgifterna och listar våra vanligaste sorter.
------------------------
- Fakta: Så får du nya pelargoner
- På våren mår de flesta pelargoner bra av att beskäras, vilket ger rikligt med skott till nya plantor. Använd en ren vass kniv. Skär av ovanför ett utåtriktat blad eller invid stammen. Skottet kan vara mellan fem och tio cm långt och ha sex - åtta blad. Helst ska skottet inte ha hunnit blomma.
- Bryt försiktigt eller skär av de nedre bladen på skottet, låt tre, fyra blad vara kvar i toppen. Skaftet bör bli fyra, fem centimeter långt.
- Sätt ner skottet i förfuktade torvbriketter eller i en kruka med såjord. Använd gärna en lerkruka, den "andas" och rymmer flera skott. Sätt skotten nära kanten, så får de mera syre. Det går att sätta skott direkt i vatten och få rötter, men dessa rötter är inte anpassade till jord och skottet ruttnar lättare.
- Ställ krukan eller briketterna det gärna på fönsterkarmen ovanför ett element, skotten trivs bäst i 20 grader, men skydda det mot direkt solljus. Se till att det är fuktigt i jorden/torven tills skotten har bildat rötter - det tar cirka åtta veckor.
- När rötterna kommer är det dags att plantera om dem i näringsrikare jord. Det går bra med vanlig blomsterjord, gärna uppblandad med små lecakulor.



























