| [12:00] Tussilagon ger hopp om våren |
| [11:31] Rattfull innan systembesök |
| [11:26] Man anhållen |
| [10:04] Pulsande hästar på knixiga banor |
| [09:29] Inte lätt vara nödig |
| [09:14] En död när bil krockade med lastbil |
| [08:38] Joacim till Färjestad? |
| [08:25] Fackförbund avvisar medlarbud |
| [07:50] Statoil i Ludvika rånades |
| [16:04] En profil lämnar Lugnet för gott |
| [14:32] Tjuven ångrade sig - efter 40 år |
| [13:38] Dammexplosion i Rindis pelletsfabrik |
| [13:34] Lägenhetsbrand i Säter |
| Nytt JSM-guld till Malung |
| I Dalarna firas inte Mahler |
| Förslag om skolbyte oroar |
| Här diskas riskerna bort |
| Dellner Couplers i strategiskt samarbete med SSAB |
| Sjuksyrror kör förbi lärarna |
| Jetskitävlingar i sommar |
| [10:32] Silver till Domnarvet och Mora |
| [08:38] Joacim till Färjestad? |
| [08:20] KIK-damer klara för allsvenskt spel |
| [15:11] Pärson näst sist i avslutningen |
| [14:09] Ett fall för mycket för Kalla |
| [12:39] Anna sjua på tremilen |
| Nytt JSM-guld till Malung |
| Gregers sista match |
| Smakstart för LIF-damerna |
| Blekt IBF åkte på storstryk |
| Falun vaknade för sent |
| Kalle stor FIF-hjälte |
| Ore fortsätter sitt segertåg |
| Omotiverat Ludvika föll |
| Tung sjöresa för Moras tjejer |
| Säsongen över för Mora |
| Leksand flera klasser bättre |
| Förlust för alla dalalagen |
| Tung tremil efter allt firande |
| Moras säsong är över |
| [23:39] Anna: "Jag bad till högre krafter" |
| [23:31] Veteranernas tunga fall i schlagern |
| [22:24] Anna segrade i schlagerrysaren |
| [13:39] Robert Pattinson vill ge ut album |
| [13:21] Bristol - den musikaliska staden |
| Koljonen häpen "På spåret"-segrare |
| Björn Gustafsson åter i schlagern |
| Molly fick lämna "Let's dance" |
| Revyresan är tillbaka |
| Fullspäckat program i Säterdalen |
| Underläge en fördel för Hanif |
| Debutanter favoriter i schlagerfinal |
| Eftersnacket är grejen i allsvenskan |
| Trollkarlen från Oz i 3D-version |
| Disney rädd att förlora pojkarna |
| Dags att väcka pelargonerna |
| "Kärringar som vi dör inte så lätt" |
| Design som håller än idag |
| Drömmen om en syster blev sann |
| Själavård bland syndare |
| Ifrågasätt frivilligheten |
| Omröstningen borde ha skjutits upp |
| Tiga eller viska i partipolitiken |
| En outforskad kemikaliecocktail |
| Skapa mötesplatser i Leksand |

Regeringen och oppositionen är frustrerad över att den svenska infrastrukturen håller en sådan nivå att elavbrott och kaos i tågtrafiken är mer regel än undantag så fort det uppstår vädersituationer utöver det vanliga. Sven-Erik Österberg i Socialdemokraternas partiledning hoppas att den kommande valrörelsen blir en plattform för en generaldebatt om hur kvaliteten i infrastrukturen kan höjas.
Det är förmodligen många tågresenärer på Dalabanan mellan Stockholm-Borlänge-Mora som välkomnar en sådan diskussion. Vinterns kyla och snöväder har ställt till med stora problem för resenärerna. Att ta tåget mellan Dalarna och Stockholm har varit ett lotteri för den som har rest i avsikt att nå resmålet enligt tidtabell för att därmed kunna delta i utsatta möten, förhandlingar eller personliga angelägenheter.
Nu vill politikerna i riksdagen reda ut vem eller vilka som är ansvariga för landets infrastruktur. Som alltid hamnar ansvaret ytterst hos regeringen. Men också SJ och Banverket hamnar på listan över dem som ska avkrävas ansvarstagande. Varför har järnvägstrafiken inte kunnat upprätthållas i ett land vars infrastruktur rimligen borde vara planerad för ett tidvis extremt klimat?
Härom dagen presenterade SJ ett hyggligt bokslut och meddelade samtidigt att bolaget ska satsa mer pengar på att tågen ska göras mindre känsliga för is och kyla. Det är minst sagt märkligt att bolaget inte tidigare uppfattat signalerna från verkligheten och på allvar tagit itu med denna typ av problem.
I Dalarna blundar Vänsterpartiet för riksperspektivet och lyfter fram Västerdalsbanan som ett bekymmer i sammanhanget. Partiet ställer ultimativa krav: Om de politiskt ansvariga inte ställer upp med en halv miljard kronor för en elektrifiering av bandelen Borlänge-Malung, är det lika bra att persontrafiken överförs till landsvägsbussar.
Vänsterns budskap och hot är garanterat en av de sista spikarna i persontrafiken på Västerdalsbanan, om kraven skulle tas på allvar. Men eftersom partiet saknar förslag om hur trafiken mellan Dalarna och Stockholm ska säkerställas, även när det råkar snöa, lär Vänstern få svårt med trovärdigheten.
Utan en fungerande tåglinje mellan Dalarna och huvudstaden hamnar debatten om den regionala tågtrafiken i en ohjälplig situation. Vi måste inse att tågtrafiken till och från Stockholm i flera avseenden är länets livlina.
|
Christer Gruhs christer.gruhs@dt.se |
Publicerad: 2010-02-08 07:30 |
Många vinster med elektrifiering
Elektrifiering av Västerdalsbanan ger många fördelar. Kortare restider, man kan utnyttja samma vagnpark som övriga Tåg i Bergslagen, mindre miljöpåverkan än buss eller bil och lägre driftkostnader är några. Dagens dieselmotorvagnar drar mer diesel och alstrar mer avgaser per passagerare än dieselbussar, det är den bistra sanningen; och därför har inte dagens oelektrifierade järnväg någon framtid.
| Visa på Facebook: |
Skriv ut: |
|
|
Mer Ledare söndag 14 mars 2010: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Debattrådar stängs automatiskt efter en vecka.